Hledáte kompletní návod, jak nahlásit změnu barvy vozu na úřadě? Zajímá vás postup zápisu celopolepu nebo přelakování do registru aut a technického průkazu (TP)? Protože se nás často ptáte na správný postup, sepsali jsme pro vás následující článek.

Celopolep bílou perleťovou autofólií
Bez zápisu do registru se neobejdete
Podle zákona musí být zásadní úpravy a změny na vozidle zapsané v registru. Toto pravidlo platí také pro veškeré změny barvy – přelakováním, celopolepem folií nebo částečným polepem, který zabírá alespoň 50 % plochy. Zároveň se samozřejmě vztahuje i na motorky, dodávky a jiná motorová vozidla.
Pro úplnost přikládáme oficiální odpověď na otázku „jak je legislativně nahlíženo na změnu barvy vozu“ z portálu dotazy.praha.eu.
Výčet údajů zapisovaných do registru silničních vozidel je uveden v ust. § 4, zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích…, ve znění pozdějších předpisů. Jedním z povinně zapisovaných údajů je i barva karoserie (ust. § 4 odst. 3, písm. g). Je zapisován základní odstín barvy, která na vozidle převažuje, přičemž technologie provedení barvy (nástřik, polep apod.) není rozhodující.

Celopolep zlatohnědou metalickou auto folií
Pro ohlášení změny barvy úřadům neexistuje samostatný formulář – stejně jako třeba při montáži tažného zařízení vyplníte Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel. Tento formulář si můžete vyzvednout na nejbližším úřadě nebo stáhnout z internetu.
Od 1. června 2017 zaniká povinnost hlásit změny pouze na úřadě podle místa trvalého pobytu nebo sídla firmy. Žádost o zápis změny údajů v registru lze díky tomu podat na libovolném obecním úřadě obce s rozšířenou působností.
Pro všechny údaje v registru (a tedy i colorchange) navíc platí, že úpravu musíte nahlásit do 10 pracovních dnů od doby, kdy změna nastala (viz ust. § 11 zákona č. 56/2001 Sb.). V opačném případě vám hrozí pokuta až 50 tis. Kč a problémy při technické nebo silniční kontrole.

Dvoubarevný celopolep bicolor
Jak nahlásit změnu barvy vozu
Přepis barvy vozidla vyřídíte na libovolném obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Ještě než vyrazíte zažádat o změnu v registru, připravte si následující podklady:
- Originál velkého technického průkazu
- Originál osvědčení o registraci silničního vozidla (malý TP)
- Vyplněnou žádost o zápis změny do registru
- Správní poplatek 50 Kč
Pro ověření totožnosti po vás zaměstnanci úřadu budou chtít občanský průkaz nebo doklad o povolení pobytu (případně udělení azylu). Pokud se jedná o firemní vůz, přineste si také výpis z obchodního rejstříku (platí pro firmy) či živnostenský list (platí pro živnostníky).

Změna barvy automobilu bílou auto fólií
Co dalšího budete potřebovat
Pokud o změnu žádá provozovatel vozidla, který není jeho vlastníkem (např. pokud máte auto, které formálně patří leasingové společnosti), budete navíc potřebovat souhlas vlastníka silničního vozidla (např. plnou moc od leasingové firmy).
O zápis může zažádat pouze oprávněná osoba (majitel vozu, zástupce právnické osoby), nebo někdo, komu dáte plnou moc. V případě všech výše uvedených dokumentů na úřadech předkládejte vždy pouze originály či úředně ověřené kopie.
Důležité: Na některých úřadech po vás mohou chtít také protokol z evidenční kontroly, který bude obsahovat informace o rozporu mezi skutečnou barvou a údajem ve velkém TP. Pro jistotu raději vždy předem zavolejte na vybraný úřad a zeptejte se jich, zda tento dokument vyžadují.

Celopolep modrá metalická perleť (zobrazit celou galerii)
Jak probíhá přepis barvy
Samotný zápis obvykle netrvá dlouho. Stačí na vybraném úřadě předložit výše uvedené dokumenty a formulář pro změnu údajů. Jeho zaměstnanci zkontrolují všechny doklady a pokud budou v pořádku, zapíšou novou barvu do registru i technického průkazu (velký TP). Zároveň získáte nové osvědčení o registraci silničního vozidla.
Tipy pro vás
- Máte nějaké dotazy k nahlášení změny barvy do registru? Napište nám do komentářů nebo se obraťte na pracovníky úřadu obce s rozšířenou působností, který plánujete navštívit.
- Nezapomeňte, že česká legislativa upravuje i pravidla pro tónování autoskel – veškeré potřebné informace najdete ve článku Jaké zatmavovací fólie jsou ze zákona povolené.
- Pokud chcete ochránit karosérii proti drobnému poškrábání (více informací zde), není nutné měnit barvu vozu. Pro podobné případy jsou ideální transparentní ochranné fólie.