Přemýšlíte, jak zabránit ptákům v nárazech do oken? Možná jste si vzpomněli na černé nálepky dravců. Vypadají elegantně a údajně pomáhají chránit skleněné plochy proti všem opeřencům. Ve skutečnosti ale nemusí vždy fungovat na 100 %.

Samolepka proti ptákům černá

Proč ptáci naráží do oken?

Ptáci neumí rozlišit volný prostor a odraz ve skle. Skleněné plochy jsou totiž často jako zrcadlo, které odráží své okolí (stromy, keře, oblohu nebo třeba vodní plochy). Pro nejrůznější opeřence vypadá odraz natolik reálně, že při pokusu dosáhnout svého cíle narazí v plné rychlosti do skleněné výplně.

 • Stejně jako okna jsou pro ptáky matoucí také skleněné fasády nebo třeba zábradlí ze skla
 • K zrcadlení dochází za určitých podmínek i u zcela čirých výplní
 • Náraz ve vysoké rychlosti často končí smrtí ptáků

Fotografie ochrany proti ptákům na sklech vestibulu metra v Praze

Zrcadlení okolí ve sklech může být důvodem, proč ptáci naráží do oken

Siluety dravců na sklo – oblíbená klasika

Můžete je vidět na zastávkách MHD, protihlukových stěnách nebo skleněných fasádách. Černé samolepící siluety dravců jsou asi nejčastěji používanou ochranou skel proti nárazům ptáků. Na první pohled je to jednoduché a lákavé řešení. Spolehlivě ale funguje pouze v některých případech.

„Stále se nám nedaří rozbít zažitý stereotyp vylepování černých siluet, které jsou jako prevence naprosto nedostatečné,” zdroj: zoom.iprima.cz

Aplikace zrcadlové folie na skleněnou stěnu domu - vnější pohled

Jedna nálepka nestačí a ptákům nepomůže

Klasické nalepovací siluety dravců mají černou barvu. Pokud budete mít na okně několik málo nálepek, nebudou vám bránit ve výhledu. Jedna nebo dvě samolepky ale nestačí – plochu musíte zviditelnit celou. Vizuální překážky totiž musí být ve větší hustotě a po celé ploše skla.

„Jedna silueta dravce na skleněné ploše je překonaný, nefunkční způsob zabezpečení. Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět. Není podstatný tvar nebo velikost polepu, ale jejich vzdálenost. Nálepky musí být v takové vzdálenosti od sebe, aby pták ‚mezi nimi neproletěl‘,“ zdroj birdlife.cz

Fotografie ochrany proti ptákům na sklech vestibulu metra v Praze

Vizuální překážky (nálepky a samolepky dravců, teček nebo třeba proužků) jsou osvědčenou možností, jak zabránit ptákům v nárazech do oken. Výrazné černé dekory však omezují výhled.

Zkrátka pokud chcete, aby ochrana z černých samolepek skutečně fungovala, je nutné dodržet maximální rozestup mezi nálepkami do 10 cm. V takových případech se ale prakticky můžete rozloučit s nerušeným výhledem.

Jak zabránit ptákům v nárazech do oken?

 • Pokud jste se rozhodli použít černé samolepky (siluety) dravých ptáků na sklo, nesmí být mezi nálepkami více než 10 cm místa. S větší vzdáleností totiž klesá účinnost ochrany a stoupá riziko, že bude docházet k nárazům ptáků do oken. Pravděpodobně tak ale přijdete o výhled.
 • Zajímavou alternativu nabízí fólie s dekorem odrážejícím UV záření. Využívají schopnosti ptáků pozorovat ultrafialové záření, kterou lidé nemají. Na okenních sklech tak vytváří překážku, které se letící opeřenci zaručeně vyhnou. Pro člověka jsou naopak téměř neviditelné.
Síť teček bez UV světla
Síť teček pod UV světlem


Fólie na ochranu oken proti ptákům s UV dekorem: jak to vidí člověk (první obrázek) a jak ptáci (druhý obrázek)

Fólie na okna s UV dekorem proti ptactvu

Naše fólie na ochranu skel proti ptákům jsou vhodné pro nejrůznější skleněné plochy – okna všech velikostí, HS portály, francouzská okna, balkonové dveře, fasády ze skla, výlohy, prosklená zábradlí, zimní zahrady, zastávky hromadné dopravy nebo protihlukové stěny.

Pro malé i velké opeřence vytváří díky odrazu UV záření nepřehlédnutelnou překážku. Díky tomu se budou plochám s tímto polepem vyhýbat. A protože lidé UV záření nevidí, budou pro vás dekory nenápadné a téměř průhledné.

Mezi další výhody těchto fólií patří dlouhá životnost (až 10 let) a vysoká transparentnost. Nebudou vám tak stínit ani zásadně bránit ve výhledu. Navíc díky umístění dekoru pod laminováním časem neztrácí schopnost odrážet UV záření.

Silueta pod UV světlem

Díky fóliím s UV dekorem si nemusíte vybírat mezi nerušeným výhledem a ochranou ptactva. Pro člověka jsou téměř neviditelné, ptáci je naopak nepřehlédnou ani z větší vzdálenosti.

Riziková skla, která doporučujeme chránit

 • Větší okna obytných i firemních budov
 • Skleněné fasády
 • Francouzská okna
 • HS portály
 • Zimní zahrady a prosklené altány
 • Rohová okna
 • Čirá skleněná zábradlí
 • Protihlukové skleněné stěny
 • Zastávky MHD

Fotografie ochrany proti ptákům na skle zastávky v Praze

Nenápadná ochrana skel proti ptákům na zastávce MHD

Tipy pro vás

 • Pro zajištění účinné ochrany skel doporučují ornitologové například dekory v podobě vertikálních pruhů o šířce alespoň 2 cm s rozestupy do 10 cm. Na vzhledu dekoru ale nezáleží – klidně to mohou být siluety dravců, tečky nebo čtverečky.
 • Fólie s UV dekorem na ochranu proti ptákům doporučujeme instalovat společně s dalšími druhy okenních fólií. Ušetříte tak část nákladů za montáž. Více informací o našich fóliích na sklo najdete na této stránce.
 • Nabízíme odborné posouzení skleněných ploch (oken, dveří, zábradlí a dalších) z hlediska ochrany proti nárazům ptáků. Pro více informací nás prosím kontaktujte.


Kategorie:


2 komentářů pro “Černé siluety dravců na sklech – proč samolepky proti ptákům někdy nefungují”

 1. Monika Turner

  Dobrý den, na základě našeho dnešního rozhovoru bych ráda poptala tečky – fólie proti ptákům na okno o velikosti 2,5 x 2,5 m. Prosím o cenu s aplikací a bez aplikace. Adresa je Milevo u Kladrub. Děkuji.

  Odpovědět

Zanechat komentář