Slyšeli jste o výhodách slunečních nanofolií 3M Prestige? Chcete na vlastní oči vidět, jak doopravdy fungují? V dnešním článku se podíváme na náš vlastní experiment – měření účinnosti těchto polepů během jednoho slunečného dubnového dne.

Aplikace sluneční nanofolie 3M Prestige70ext na památkově chráněný objekt EXPO58 v Praze

V poslední době se stále častěji mluví o solárních spektrálně selektivních foliích na okna (např. 3M Prestige a další). Nabízí totiž revoluční výhody – propouští většinu přirozeného světla (nestíní) a zároveň nabízí vysokou účinnost proti pronikání tepla.

U běžných protislunečních fólií tuto kombinaci výhod nehledejte – buď zadržují dostatek tepelného záření a bohužel i viditelného světla, nebo do interiérů propouští obojí. Někteří zákazníci se nás proto váhavě ptají, zda spektrálně selektivní folie doopravdy fungují.

Rozhodli jsme se proto ověřit a změřit účinnost fólií 3M Prestige 70ext v reálných podmínkách. Podle informací od výrobce zadržují 97 % infračerveného (tepelného) záření a 60 % celkového slunečního tepla. Zároveň však propouští 70 % viditelného světla.

Aplikace exteriérové sluneční folie Prestige70ext na vitrážová okna Betlémské kaple s povolením od památkářů

Průběh experimentu a výsledky

 • Za dvě okna rodinného domu nedaleko Prahy jsme umístili dvě malé černé destičky jako testovací předměty. Na jedno okno jsme ještě před tím nainstalovali folie 3M Prestige 70ext, druhé jsme nechali bez folií.
 • Velikost, umístění i úhly destiček byly v obou případech stejné. Okenním sklům navíc nestínily stromy, okolní výstavba ani nic dalšího.
 • V průběhu dne jsme laserovým teploměrem měřili teplotu, na kterou sluneční záření ohřálo obě destičky. Měření jsme prováděli v dubnu během slunečného dne při venkovní teplotě na slunci 32 °C.

Měření teploty na testovací destičce za oknem bez sluneční folie

Maximální teplota na testovací destičce za oknem bez sluneční folie

Měření teploty na testovací destičce za oknem se sluneční folií 3M Prestige 70ext

Maximální teplota na testovací destičce za oknem se sluneční folií 3M Prestige 70ext

A jak to dopadlo? V době největší sluneční aktivity byla teplota na destičce za oknem bez folie 48,2 °C. Naopak teplota destičky za oknem s fólií 3M Prestige 70ext nepřesáhla 29,6 °C. Rozdíl mezi teplotami tak dosahoval až 17 °C. Jak můžete navíc vidět na videu i fotografiích, folie nezadržuje téměř žádné viditelné světlo. Rozdíl mezi sklem s folií a bez je tak téměř neznatelný.

Na výsledcích měření jasně vidíme, že nanofolie 3M Prestige 70ext výrazně snižují množství tepla pronikajícího skrz okenní skla. Pomáhají tak bojovat proti vysokým teplotám v interiérech i během jasných slunečných dnů. Nejen proto patří mezi špičku na trhu s okenními foliemi.

Záznam z měření účinnosti folií 3M Prestige 70ext

Experiment s fóliemi u vás doma

Chcete přesně vědět, jak budou fólie proti slunci účinné na vašich oknech? Máme pro vás dobrou zprávu. Pořídili jsme si digitální měřící přístroj, který umí v reálném čase stanovit množství dopadající tepelné sluneční energie.

Díky tomu stačí na vybrané okno umístit malý vzorek folie a během krátké chvíle změříme jejich účinnost přímo na vašich sklech. Ukázku takového měření můžete vidět na následujících fotografiích.

Měření intenzity slunečního záření na skle bez sluneční folie

Měření intenzity slunečního záření na skle bez sluneční folie

Měření intenzity slunečního záření na skle se sluneční folií 3M Prestige 70ext

Měření intenzity slunečního záření na skle se sluneční folií 3M Prestige 70ext

Výhody fólií 3M Prestige v kostce

 • Pomáhají v interiérech udržet příjemné teploty i během horkých letních dnů
 • Jsou čiré, nemění vzhled skel a neobsahují kovové/keramické částice
 • Jsou vhodné pro všechny typy a velikosti oken i prosklené plochy
 • Památkáři povolují jejich aplikace na okna chráněných objektů

Folie 3M Prestige přináší největší užitek při instalaci na jižně orientovaná a střešní okna, která bývají silně vystavená působení slunečního záření. Více informací o této řadě polepů najdete na stránce 3M Prestige – nejvyšší třída fólií na okna budov.

O nanofoliích 3M Prestige v pořadu Polopatě

Tipy pro vás

 • Jsme master dealerem okenních folií 3M pro český trh. Zajišťujeme jejich profesionální instalaci s maximální zárukou až na 10 let. Využíváme pokročilé nástroje pro diagnostiku skel a nabízíme odborné konzultace všem, kteří přemýšlí nad pořízením této řady polepů.
 • Pokud vás zaujaly výhody folií 3M Prestige a máte zájem o jejich aplikaci, napište nám třeba ještě dnes. Po prohlídce oken vám doporučíme nejvhodnější typ fólií a spočítáme návratnost investice do jejich pořízení díky úsporám na provozu klimatizace.
 • Přečtěte si také další naše články o vnitřních/venkovních fóliích na okna, tepelném šoku a praskání skel a typech slunečního záření.


Kategorie: ,


4 komentářů pro “Měření účinnosti protislunečních fólií 3M Prestige v reálných podmínkách”

 1. Rob Webb

  Dobrý den máte nějakou folii, chrání před sluncí v létě a chladno v zimě? Jde o být v Brně hlavně v obyváku . Děkuju za odpověď.

  Odpovědět
 2. Michaela Ladýřová

  Dobrý den,
  můžu mít na prosklených dveří verandy folii proti slunci zevnitř? Zaskleno trojsklem: PU4- 14G_Ar-F4-Ar-PU4 Trosjklo 0. 6 chromatech ultra, dveře od výrobce PRAMOS.
  Koupila jsem folii v Lidlu, https://www.lidl.cz/p/parkside-ochranna-folie/p100372939002, na to folie proti poškrabání (kvůli psům – zjistila jsem, že na skle už jsou tenké škrábance), tak jsem chtěla dveře ochránit a teď jsem se dozvěděla, že v určitých případech může sklo prasknout. Prosím o posouzení a případně návrh řešení, děkuji Michaela Ladýřová

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   ze zaslaných informací k zakoupené folii není patrné jaké má parametry, ale dle fotografie se jedná pravděpodobně o reflexní folii.
   Tato folie při interiérové aplikaci na vaše skla může opravdu způsobit tepelný šok vnitřního skla – prasknutí.
   Tyto folie se prioritně aplikují z vnější strany skla.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář