Autofólie

Pojem, který znamená široké použití různých autofolií na automobilech. Především jsou to autofólie sluneční na skla vozu. Vyrábějí se v celé řadě odstínů a barev, ale v zásadě je lze rozdělit do čtyřech odstínů: 70%, 35%, 20% a 10% propustnosti viditelného světla.

Další ne nepodstatnou skupinou autofólií jsou autofolie bezpečnostní na skla vozu.Tyto autofólie jsou čiré a nejsou po aplikaci na skle vidět. Funkce těchto autofolií spočívá především v zabezpečení skel proti průrazu u tzv.“rychlých zlodějů“, kdy především na velkých parkovištích je otázkou několika vteřin, kdy přes rozbité sklo zmizí z vozu zavazadlo nebo jiná cennost.

V současné době prožívají velký rozvoj 3D autofólie, které se aplikují na lak vozu nebo do interiéru na různé časti vozu. Tyto autofolie se vyrábějí v mnoha barevných odstínech (cca 150 pastelových barev a 70 barev metalických), ale jsou k dispozici i autofólie speciální, které imitují různé ušlechtilé materiály. Není tedy nemožné mít karbonové nebo hliníkové auto.

Velice moderní jsou autofólie s matnými barvami – černá, bílá nebo chromové barvy – stříbrná, zlatá. V tomto případě se jedná o autofolie s extrémním účinkem na okolí a je pouze na majiteli, do jaké míry chce být se svým vozem po aplikaci autofólií extravagantní.

Tyto autofolie jsou především designovou záležitostí, ale plní zároveň i funkci ochrany laku, kdy po demontáži autofólie je lak v původním stavu bez jakéhokoliv opotřebení.

Pro ochranu laku jsou k dispozici čiré autofolie, které se vyrábějí v různých tloužkách (až 360 mikronů) a typech materiálů s vysokou účinností na extrémně namáhané části vozu. Tyto autofólie zajistí především 100% ochranu laku na předních částech vozu před odlétajícími kamínky.

Velkou skupinou 3D autofolií jsou reklamní polepy, kdy lze přenést digitální technologií jakýkoli motiv na autofólii a následně naaplikovat autofolii na lak vozu. Tyto polepy využívají především firmy pro reklamní účely, ale i na běžné vozy se aplikují např. maskáčové vzory.

Autofólie mají široké použití a hlavně jde vývoj těchto autofolií neustále dopředu. V současné době je na trhu sluneční autofólie Crystalline od firmy 3M, která je vyrobena nanotechnologií ze 300 vrstev. Největší předností těchto slunečních autofolií je, že jsou téměř čiré a po aplikaci na skle nejsou vidět – tyto autofólie nejsou tmavé, ale po aplikaci na sklech vozu tyto autofólie zadrží stejně tepelného záření jako nejtmavší autofolie, ze kterých je po aplikaci na skle hůře vidět ven z vozu. Toto u autofólií vyrobených nanotechnologií nehrozí.

Důležitým momentem u autofólií je jejich aplikace, jednak musí být aplikátor autofolií řádně proškolen, ale hlavně autofolie vyžadují obrovské zkušenosti, protože každá autofólie se při aplikaci chová jinak a v momentě, kdy aplikace autofolie neproběhne tak, jak je žádoucí, je výsledek polepu autofólií žalostný. Většinou dochází k tomu, že autofolie se odlepuje, pod autofólií jsou bublinky a v žádném případě folie následně nebude mít deklarovanou životnost.

Proto je nutné se obrátit s aplikací autofólie na odborníky a v žádném případě se nepokoušet o domácí aplikaci autofolie. Zcela jistě výsledek bude velice špatný.

Máte dotaz k této službě?

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.