Celopolep nebo přelakování – kompletní srovnání

Pokud chcete změnit barvu svého auta, máte na výběr ze dvou možností. Kompletní přelakování a celopolep folií se liší cenou, životností i nabídkou barev/dekorů. V dnešním článku proto obě varianty pečlivě porovnáme.

Celopolep šedivou auto folií

Možnost dalších úprav

Velkou výhodou folií je možnost jejich snadné výměny. Nevyhovující polep totiž můžete kdykoli odstranit. Pokud se rozhodnete změnit vzhled vozu, folie jednoduše strhnete a za 2–3 dny bude hotový nový polep. Proto jsou folie oblíbené zejména u firem, které auta po několika letech prodávají.

Pokud jsou na autě kvalitní folie, nedochází při odborné demontáži k poškození laku – po jejich odstranění karosérie vypadá stejně jako před celopolepem. U levných folií nebo při nešetrné demontáži však může dojít k narušení původního laku.

Pro demontáž folií bez poškození autolaku je důležitá trpělivost a zkušenosti. Přečtěte si náš kompletní návod pro odstranění autofólií a zbytků lepidla.

Celolak je na rozdíl od folií trvalý. Můžete ho pouze znovu přelakovat nebo pracně odstranit pomocí speciálních přípravků.

Celopolep matně zelenou auto folií

Věrohodnost a životnost

Pokud aplikaci folií zajistí odborník, nepoznáte na první pohled rozdíl od autolaku. Díky moderním materiálům je při správném postupu výsledek velmi věrohodný. A díky ochraně proti UV záření takový zůstává po celou životnost fólie.

U celolaku závisí výsledek především na zkušenostech lakýrníka. Auto tak může vypadat jako nové. Na druhou stranu najdete v auto moto fórech i příběhy, ve kterých výsledek přelakování ani zdaleka neodpovídal představám motoristů.

Někteří lidé dávají přednost celolaku z historických důvodů. Za několik desítek let vývoje jsou však moderní autofolie na takové úrovni, že nabízí oproti přelakování řadu výhod.

Životnost celopolepů se pohybuje od 3 do 10 let podle typu použité folie. Profesionální celolak vám pravděpodobně vydrží déle. Vyšší odolnost proti kamínkům na přední části vozu a kartáčům v automyčkách však nabízí folie (zejména ty kvalitnější).

Celopolep bílou lesklou auto folií

Barvy a dekory

Odstín autolaku můžete vybírat z mnoha desítek až stovek možností. Kromě základních barev je velmi oblíbený také metalický nebo matný lak a namíchání barvy podle kódu vozidla. Díky tomu bude auto po přelakování vypadat stejně jako když opustilo výrobní linku.

V případě folií můžete navíc vybírat z celopolepů s imitací karbonu, dřeva, kamene nebo třeba broušených kovů. Další možnosti přináší reklamní tiskové folie, které mohou obsahovat libovolný design i motiv podle vašeho návrhu. Snadno tak vytvoříte rychlé pruhy či jiné efektivní doplňky.

Obyčejné karbonové fólie obvykle mají strukturovaný povrch. Autodíly z uhlíkových vláken ale bývají dokonale hladké. Proto jsme do naší nabídky zařadili také karbon autofolie s hladkým povrchem, které jsou nejvěrnější imitací pravého carbonu.

Celopolep žlutou a karbonovou auto fólií

Cena

Pokud chcete změnit barvu vozu, celopolep je výhodnější než přelakování. Při použití základních barevných fólií začínají ceny u osobních vozů na 20 000 Kč. Kompletní celolak včetně přípravy vás vyjde minimálně na dvojnásobek.

Pokud vás zajímají orientační ceny fólií na auta, nahlédněte do našeho ceníku.

Přesná cena celopolepu závisí na velikosti automobilu, vybrané folii i náročnosti instalace. Pokud si vyberete fólie perleťové nebo třeba karbonové, počítejte s vyšší cenou. V každém případě se raději vyhněte levným a nejlevnějším fóliím.

Celopolep dodávky barevnou auto folií

Ochrana laku

Fólie zajišťují také ochranu původního laku. Drobné oděrky, škrábance a tečky od odlétávajících kamínků a štěrku tak odnese pouze folie. Pokud se nejedná o rozsáhlé poškození, lak zůstane ve stejném stavu jako před celopolepem. Přelakování žádnou dodatečnou ochranu neposkytuje.

Folie ve stejné barvě jako lak vozu můžete využít na překrytí (opravu) poškozených nárazníků a dalších částí karosérie.

Ochranu autolaku poskytují všechny typy folií. Existují však speciální transparentní ochranné folie, které nemění barvu vozu. Nejčastěji se proto používají na karosérie nových a dražších aut.

Celopolep černou matnou auto folií

3 další rozdíly

 • Na rozdíl od přelakování celopolep obvykle nezahrnuje změnu barvy na vnitřních částech karosérie (dveře, kufr nebo třeba kapota motoru)
 • Aplikace folie na celý vůz zabere 2–3 dny, kompletní přelakování je časově náročnější
 • Fólie chrání také proti UV záření, které způsobuje blednutí původního autolaku

Každá z metod pro změnu barvy auta má zkrátka své výhody, nevýhody a využití. Záleží proto jen na vás, co od změny očekáváte a jaké jsou vaše plány do budoucnosti.

Celopolep červenou auto folií

Tipy pro vás

 • Na celopolep vozu můžete použít libovolné autofólie – barevné, matné, lesklé, metalické, ochranné, karbonové, perleťové nebo třeba polepy s vlastním/reklamním motivem
 • Pokud vás zaujala možnost ochrany laku pomocí čiré folie, přečtěte si článek jak ochránit nárazníky, kapotu, dveře i prahy auta proti poškrábání
 • Celopolep i částečný polep na více než 50 % karosérie, který změní barvu vozu, musí být zapsaný v technickém průkazu


Kategorie: , ,


6 komentářů pro “Celopolep nebo přelakování – kompletní srovnání”

 1. Michal

  Dobrý den chtěl bych sezeptat kolik by stálo přelakovat auto mám ford focus combi je se to šedivá metalíza chtěl bych bílou díky

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   lakování neprovádíme.
   Dle vašeho požadavku je v naší nabídce celopolep bílou lesklou 3D autofolií.
   Cena aplikace 3D autofolie je odvislá od druhu, množství a obtížnosti aplikované folie u vašeho požadavku je celková cena 23 000,-Kč.
   Cena je konečná včetně DPH 21% a montáže na naší provozovně.
   Používáme výhradně špičkové folie 3M a ORACAL s životností min.5-7 let.

   V případě jakýchkoli dotazů nás prosím kontaktujte.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   http://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 2. Zájemce

  Dobrý den, mám dotaz.
  Provádí se celopolep i na karavany, případně o kolik by byla cena jiná? A jaký rozdíl v ceně by byl i v lakování karavanu oproti autu?
  Předem děkuji.

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   cena celopolepu 3D autofolií je dána množstvím, typem a náročností aplikované folie.
   Prosím o zaslání fotografie stávajícího stavu a popis požadovaného vzhledu karavanu, obratem Vám zašleme cenovou nabídku.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   http://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 3. Matěj

  dobry den mam dotaz… jak moc velky problem by bylo polepit i vnitrek dveri jen kolem polstrovani

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   aplikace folií na vnitřní část dveří je velice náročná a zvyšuje konečnou cenu cca o 5 000,- Kč, přičemž nelze aplikovat 3D folie na všechny vnitřní části(např. závěsy a panty dveří).

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   http://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář