Odstranění autofólií a zbytků lepidla – kompletní návod

Plánujete kompletní odstranění autofólií nebo jejich výměnu za nové? Kvalitní polepy bez problémů odstraníte i po několika letech – původní lak navíc zůstane zachovaný. Jak se zbavit fólií z oken a karosérie vám poradíme v dnešním článku.

Montáž i demontáž fólií je odborná práce

Pokud vám záleží na výsledku, vyplatí se svěřit vůz firmě specializované na lepení fólií. Snížíte tak riziko, že dojde k poškození laku, antény či vyhřívání zadního skla. Stejný postup ostatně doporučuje i výrobce fólií na auta 3M:

„Doporučujeme obrátit se na 3M Autorizovaného Prodejce. Odstranění může být velmi pracovně namáhavé, závisí to na stáří a typu příslušné fólie. Zadní okna mohou způsobovat potíže a zadní vyhřívač okna může být poškozen nebo zničen, pokud není fólie odstraňována správným způsobem.“ Zdroj: 3mcesko.cz

Odborníci zajistí odstranění polepů z bočních dveří, kapoty, blatníků, střechy, skel, kufru a dalších částí automobilu. Ideální je objednat odlepení u firmy, která fólie instalovala. Při odstraňování „cizích“ autofólií neznámé značky a typu totiž může dojít k poškození laku, protože nevíme nic o lepidlu ani kvalitě polepů.

odstranovani-folie

Kompletní odstranění autofólií a lepidla trvá několik hodin až dnů podle velikosti polepu

Jak provádíme šetrné odlepování fólií?

 • Před odstraněním polepu zkontrolujeme, zda vaše auto nebylo lakováno případně jakým způsobem (profesionálně × amatérsky). Může se totiž stát, že se nekvalitně provedený lak odloupne s fólií.
 • Při demontáži fólií používáme teplo, chemické přípravky a speciální škrabky. Teplem se zjemní struktura folie i lepidla a polepy následně opatrně strháváme. Tento postup je šetrný ke karosérii i autosklům.
 • Velmi často zůstává na laku spodní vrstva lepidla, kterou je nutné odstranit chemicky. K tomu využíváme odstraňovače lepidel od firem, které folie vyrábí.
 • Demontáž fólie z celého vozu je práce na cca dva dny. Odstranění slunečních autofólií trvá několik hodin. Výsledkem je vůz s čistým lakem bez známek polepu.
 • Protože nepoužíváme nože, nehrozí žádné řezy do laku.

Nejnáročnější je demontáž folií, které nejsou určené na polep automobilů. Jejich odstranění je často natolik složité, že zcela jistě dojde k poškození laku. Někdy dokonce nelze fólii/lepidlo odstranit vůbec. Takové problémy vás pravděpodobně čekají, pokud se rozhodnete pro nejlevnější fólie.

Demontáž staré (6 let) 3D folie, která nebyla udržována

Demontáž staré, nekvalitní a neudržované fólie může být časově i finančně velmi náročná.

Když si chcete fólie odstranit sami…

Postup je podobný jako při slepování dálniční známky. Odstraňování fólií vždy provádějte velmi opatrně, aby nedošlo k poškození laku nebo jiných částí vozu. Vyšší venkovní teploty vám odlepení usnadní.

 • Nehtem či ostřejším předmětem opatrně odlepte autofólii na jednom z rohů. Nahřejte si polep fénem a pomalu tahejte za odlepený kousek. Při slepování fólie se snažte vyhnout jejímu přetržení, které vás zbytečně zdrží. Místo fénu lze použít horkovzdušnou pistoli, kterou nastavíte na nejnižší výkon.
 • Někteří lidé mají dobré zkušenosti i s odstraňováním folie za studena bez nahřívání. Polepy totiž nesmíte nahřát příliš, protože pak se začnou trhat.
 • Po sloupnutí fólie obvykle zůstanou na povrchu zbytky lepidla. Pro jejich odstranění se nám osvědčila obyčejná voda s jarem a škrabka. Aplikaci vám usnadní postřikovač. Zabírá také ředidlo, technický benzín i aceton a drhnutí hadrem. Nezapomínejte zbytky lepidla často namáčet. Působení chemikálií raději vždy vyzkoušejte na méně viditelném místě.
 • Velmi účinné jsou také přípravky vyrobené speciálně pro odlepování autofólií. Koupit si je můžete například u společnosti 3M Česko. Hlavní výhodou těchto přípravků je, že umí lepidla dobře rozpouštět, a ušetří vám tak několik hodin práce.
 • Při odlepování folií z oken dávejte pozor, aby nedošlo k poškození skla nebo stahovacího mechanismu (platí zejména u bezrámových dveří). U zadního skla navíc může dojít k poškození vyhřívání – postupujte proto s maximální opatrností.

Přesný postup závisí na typu fólie a použitém lepidle. Klidně vyzkoušejte různé nástroje a postupy, ze kterých si nakonec vyberte ten nejúčinnější. Pokud vás odstraňování autofólií nebaví, přijeďte k nám. Polepy kompletně odstraníme a na přání zajistíme i aplikaci nové fólie.

185

Po odstranění původních polepů si u nás můžete auto nechat rovnou polepit třeba novou 3D fólií s imitací karbonu

Tipy pro vás

 • Pokud již před lepením autofólií počítáte s jejich demontáží za několik let, nevybírejte z těch nejlevnějších polepů. Takové fólie se totiž při odstraňování trhají, mohou poškodit lak, zůstává po nich mnoho lepidla a s jejich odlepováním strávíte několik dnů.
 • Mezi další metody pro odstranění zbytků lepidla, které stojí za vyzkoušení, patří chemický odstraňovač samolepek, velmi horká voda v rozprašovači, kotoučky na odstraňování fólií a parní čistič.
 • Odlepené fólie nelze znovu použít – při odstraňování totiž dochází k nevratnému porušení struktury autofolie a jejímu znečištění.
 • Pokud bude lak v okolí fólie vypálený od slunce, doporučujeme tuto vadu odstranit jeho přebroušením.

 Kategorie: , , ,


8 komentářů pro “Odstranění autofólií a zbytků lepidla – kompletní návod”

 1. Spisi Saša

  Dobrý den,
  pracuji jako strážný a pevná okna na vrátnici jsou polepena šedou folií.na nejdůležitější straně ale folie popraskaly ,udělaly neprůhlednou mozaiku a nejdou odstranit.Vedení to vyřešilo tak,že do 1.okna dalo nové sklo,ale to vedlejší je zaslepené a nevidíme na příjezdy vozidel.Přitom by nám stačilo jen 30cm průzor nad parapetem.
  Navrhoval jsem,aby vyřízli ten pruh skla a nahradili ho čirým,když to nejde sundat,ale marně.Můžete mi nějak poradit,aby naše práce nebyla holým neštěstím? děkuji SS

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   jedná se o případ,kdy folie jsou za dobou své životnosti a demontáž je velice náročná,nicméně ne nemožná. Tuto činnost provádíme a pro cenovou kalkulaci je nutno nám zaslat rozměr skel a místo demontáže.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Pavel Kudláček

   Odpovědět
 2. Rostekk

  Dobrý den, na kolik vyjde odstranění folie z celeho vozidla, např. Octavia 2 facelift ? Díky .

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,cena demontáže stávající 3D autofolie je dána stářím,kvalitou a množstvím folie.U vašeho požadavku je cena cca 5 000-10 000,-Kč.

   Pro přesnou cenovou nabídku je nejlépe nás navštívit na naší provozovně Praha 5.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček

   Odpovědět
 3. Daniela Rybárová

  Dobrý den, prosím kolik stojí odlepení fólie z vozidla
  Peugeot Boxer. Polep je asi 80% vozidla .

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,cena demontáže 3D folie s kapoty vozidla je dána množstvím,kvalitou a stářím folie.

   Cenová relace dle vašich požadavků je 3 000 – 15 000,-Kč + 21 % DPH.

   Pro přesnou cenovou nabídku je nejlépe nás navštívit osobně s vozem na naší provozovně Praha 5,Jinonická 80,areál Business Park Košíře.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   http://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 4. Arek

  Zdravi, jsem majitelem vodu s arestvanymi foliemi na vsech oknech a dvakrat to proslo stk bez problemu az na letos, kdy technik rekl, ze mi stk neda k vuli foliim vpredu. Test provedl prilozenim papiru s textem z vnejsi strany okna okna a rekl vidite? Nevim, co melo byt videt , auto bylo koupeno s foliemy, jsou krasne pruhledne, zadne cerne jako u nekterych vozu. Muj dotaz je, zda je mozne zajet napr na polocii a nechat si zmerit nakolik folie pousti svetlo a nebo kde nechat folii odstranit. Na stk poradili „frajersky“ ziletku a horkou vodu s jarem. Auto je stare, folie perfektne drzi, nechci si k vuli nejakemu blbovi „zkurvit okna“. Asi tak. Diky za kazdou odpoved.

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   požadavky STK se v poslední době výrazně zpřísnily.
   Skla s foliemi by měly být označeny homologačním štítkem.U předních bočních skel je povoleno celkové natónování 30 %.Pokud je sklo tmavší je velká pravděpodobnost , že technickou kontrolou opravdu neprojdete, nicméně technik by měl provést kontrolní měření s určitým výsledkem.
   Můžeme Vám nabídnout provedení tohoto měření zdarma na naší provozovně Praha 5,Jinonická 80,areál Business Park Košíře a případně folie demontovat v ceně 800,-Kč.

   Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   http://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář