Víte, že existuje několik druhů slunečního záření? Každý z nich má navíc odlišné vlastnosti. V následujícím článku najdete všechny související informace, které vám pomohou vybrat ty správné sluneční folie do vašich oken.

Jak rozdělujeme sluneční záření?

Sluneční spektrum neboli sluneční záření rozdělujeme na tři hlavní části:

 1. Infračervené záření – často se označuje jako tepelné záření (i když to není přesné), před vstupem do atmosféry tvoří cca 45 % energie slunečního záření
 2. Viditelné záření – vytváří spektrum barev od fialové až po červenou, před vstupem do atmosféry tvoří přibližně 48 % energie slunečního záření
 3. Ultrafialové (UV) záření – nebezpečné pro zdraví lidí, urychluje stárnutí (degradaci) materiálů, před vstupem do atmosféry tvoří asi 7 % energie slunečního záření

Sluneční folie na okna budov i vozidel chrání proti všem typům záření. Záleží však na konkrétní fólii, jak vysokou ochranu a proti jakému druhu záření poskytuje.

Fólie jako ochrana proti UV záření

Všechny kvalitní okenní fólie jsou vybavené UV filtrem a zadržují až 99,9 % UV záření. Díky tomu chrání nejen prostředí za sklem, ale i samotnou fólii před degradací.

Ultrafialové záření může být nebezpečné pro člověka i předměty. Proto doporučujeme před ním chránit veškeré prostory, kde se často pohybují osoby nebo kde jsou umístěna zařízení, která by UV spektrum mohlo poškodit.

TIP: Čiré sklo, které je standardní součástí plastových nebo dřevěných oken, žádný UV filtr nemá.

Fólie jako ochrana proti tepelnému záření

Tepelné záření je poměrně složitý proces. Pro výběr slunečních folií je důležitá zejména informace, že toto záření je přijímané/vyzařované v různé míře podle barvy povrchu, který záření přijímá/vyzařuje. Jedná se o tzv. emisivitu.

Obecně platí, že nejnižší emisivitu mají lesklé materiály a nejvyšší černé matné předměty. Proto se řadu let vyrábí zrcadlové folie s obsahem kovu (stříbra, zlata nebo třeba titanu), které odráží maximum tepelného záření ze skel zpět do venkovního prostoru.

 • Mezi jejich nevýhody patří barva fólií a vysoký odlesk, který může obtěžovat okolí. Často navíc zcela změní vzhled fasády budov.
 • Další nevýhodou je krátká životnost kvůli oxidaci kovu, který je součástí fólií.
 • Zároveň také zadržují velký podíl viditelného světla (až 90 %).

Tyto sluneční folie se vyrábí i v současnosti. Postupně je ale vytlačují nové typy folií vyrobené pomocí nanotechnologií, které fungují přesně naopak – snižují odlesk původního skla, na kterém jsou instalované. Díky tomu zadržují pouze 30–58 % viditelného světla (lidské oko rozezná zadržení světla cca od 50 %) a zároveň zadržují až 97 % infračerveného (tepelného) záření.

Okenní folie vyrobené nanotechnologií se skládají ze 200–300 vrstev, které zamezují průniku tepelného záření. Mají podstatně vyšší životnost a záruku, neoxidují a nezadržují mobilní signál. Navíc je lze instalovat na vnitřní strany skel, kde mohou odrážet infračervené (tepelné) záření od blízkých tepelných zdrojů.

Jaké fólie si vybrat?

Tipy pro vásKategorie: , ,


2 komentářů pro “Druhy slunečního záření a protisluneční folie”

 1. Němcovi

  Dobrý den,máme zájem o okenní folie vyrobené nanotechnologií pro naší zimní zahradu o rozměrech 4x4m.Prosím o cenovou nabídku.Telefon 742756976

  Odpovědět

Zanechat komentář