Kvalitní protisluneční fólie absorbují a odráží vysoký podíl tepelného záření. Při aplikaci nevhodného polepu může za určitých okolností dojít k prasknutí skla v okně tepelným šokem. Chceme vám proto ukázat, jak správně postupovat a takovému riziku se vyhnout.

Prasklé sklo tepelným šokem

Kdy hrozí tepelný šok a prasknutí oken?

Tepelný šok a následné prasknutí skla nevzniká pouze u oken se slunečními fóliemi. Takové poškození může vzniknout i v případě oken bez folií a například nábytek hned za sklem je z hlediska prasknutí skla zcela nevhodný. Výrobci však s tímto rizikem většinou počítají a vyrábí okna tak, aby k termálnímu šoku nemohlo dojít.

Instalace absorpčních slunečních fólií ale změní vlastnosti oken včetně maximální teploty, která na povrchu skel bývá v letních měsících. Před samotnou instalací fólií proto doporučujeme ověřit, zda je vybraný typ vhodný na daná okna.

Prasknuté sklo tepelným šokem

Riziko prasknutí oken se slunečními foliemi kvůli tepelnému (termálnímu) šoku je velmi malé – paradoxně více hrozí u polepů, které pohlcují velký podíl tepelného záření (například prémiové fólie 3M Prestige).

Nejčastější příčinou samovolného prasknutí je nerovnoměrné zahřívání skel. Obyčejná skla v oknech totiž odolávají rozdílům teplot na svém povrchu pouze do 30 °C.

 • Zejména v letních měsících a při silném slunečním záření se okenní skla mohou zahřát na vysoké teploty. Kvalitní sluneční fólie část tohoto záření odrazí. Ochrání tak interiéry před horkem, ale zároveň zvýší teplotu skel.
 • Pokud budou na jednom zasklení dvě oblasti se značným rozdílem teplot, bude se sklo v každém místě rozpínat jinak. Vznikne tak velké napětí, které může způsobit jeho prasknutí.

Náhle prasklé sklo po termálním šoku

Okno ale někdy praskne samo od sebe, i když je teplota na celém viditelném povrchu stejná. V takových případech může být příčinou hluboké uložení skla v rámu.

Praskliny z tepelného šoku poznáte jednoduše. Obvykle totiž mají začátek na hraně skla, který je navíc kolmý k rámu okna.

Důležité: Zkušené aplikační firmy provádí před instalací slunečních folií s vysokou účinností výpočet zatížení skel. Díky tomu mohou zákazníkům doporučit nejvhodnější fólie a vyloučit riziko náhlého prasknutí skla tepelným šokem.

Prasklé sklo na okně

Co zvyšuje riziko prasknutí skel?

 • Orientace oken na jih, západ nebo východ
 • Zastínění části oken předměty z venku
 • Skla s vysokou energetickou absorpcí
 • Přirozené zastínění pouze části okna
 • Barevná vrstva či potisk na oknech
 • Zdroj tepla/chladu v blízkosti skel
 • Reklamní polepy skel nebo výloh
 • Částečně stažené venkovní rolety
 • Rozdílné teploty vzduchu (zejména v zimě) a na sklech s absorpční folií

Víme, jak vyloučit riziko termálního šoku

Abychom mohli vyloučit riziko náhlého prasknutí skla vlivem tepelného šoku, využíváme specializovaný software od společnosti 3M. Díky výpočtu zatížení stávajících skel s vybranou fólií totiž můžeme ještě před instalací ověřit, zda lze vybraný typ bezpečně použít.

Prasknuté sklo na okně

Do programu se zadává mnoho parametrů včetně rozměrů a skladby skel, jejich umístění vůči světovým stranám, zastínění i kvality prosklení. Důležitý je také materiál, ze kterého byl vyrobený rám okna.

 • Na základě těchto parametrů program vypočítá zatížení skel s navrženou folií a vygeneruje tzv. 3M Glass Checklist (ukázkový checklist v PDF si můžete prohlédnout zde)
 • Pokud bude u skel s vybraným typem polepu existovat riziko samovolného prasknutí, doporučíme vám jinou folii a pro jistotu její vhodnost opět ověříme výpočtem

Pokud nejsou k dispozici údaje (technické listy) ke stávajícím oknům provádíme u zákazníků nezávaznou diagnostiku skel, jejich skladby, tloušťky a typu použitého zasklení. Využíváme při tom optické přístroje, které umí tyto hodnoty ze skel odečíst bez nutnosti jejich demontáže.

3M Glass Checklist

Ukázkový 3M Glass Checklist z výpočtu zatížení skel po aplikaci exteriérové okenní fólie 3M Prestige 40

Máte se obávat prasknutí skel?

Ne. Při správném postupu a ověření vhodnosti folií dle pokynů výrobce nehrozí vašim oknům žádné nebezpečí. Zkušená aplikační firma dokáže vyhodnotit míru rizika prasknutí skla s foliemi vlivem teplotních změn a doporučit vhodný typ polepů. Tato poměrně sofistikovaná činnost však vyžaduje zkušenosti i odborné znalosti.

Tipy pro vás

 • Nejzajímavější okenní fólií na trhu je v současné době řada 3M Prestige. Vyrábí se totiž unikátní nanotechnologií, kterou se výrobcům v Asii ani přes opakované pokusy nepodařilo napodobit.
 • Okenní fólie 3M Prestige navíc neobsahují keramiku ani kov. Právě tyto složky u obyčejných polepů totiž časem degradují a způsobují, že fólie po 3–5 letech přestávají být funkční.
 • Sluneční folie lze při montáži kombinovat s dalšími druhy polepů. V rámci jedné instalace tak můžeme na okna aplikovat třeba také bezpečnostní nebo termoizolační fólie.


Kategorie: ,


2 komentářů pro “Vyloučení tepelného šoku a prasknutí skla u oken s fóliemi”

 1. Hana Lacyková

  Dobrý den, v bytě nám prasklo sklo u většího okna. V bytovém domě se to přihodilo již několika dalším majitelům. Nejsem si tedy jistá, jestli je to problém sesedání domu, termo-izolačního šoku – na okně je tmavě hnědo-béžová roleta den-noc, nebo nekvalitní výplní otvoru. Ve vašem článku jsem se dočetla, že provádíte diagnostiku okna a doporučíte tak vhodnou fólii. Se sklenářem jsem již domluvená, že okno vymění, ale chtěla bych zamezit případnému dalšímu prasknutí. Domluvila jsem se s ním, že Vás oslovím a požádám o diagnostiku a současně bude následně potřeba zkoordinovat nalepení externí fólie ještě před výměnou skla. Byt je ve 4.NP a k oknu (ani jeho umytí) se dá jen velmi komplikovaně dostat.
  byt je v Chýni. Sklenář na Praze 5.
  Budete mi s tím umět pomoci, prosím?
  moc děkuji a přeji pohodový den.

  Odpovědět

Zanechat komentář