Víte, že ke každé instalaci okenních autofolií vám aplikační firma musí předat osvědčení o provedené úpravě zasklení? Tento dokument totiž obsahuje důležité údaje a zároveň ho budete potřebovat nejen na silnicích.

Malá kartička s velkým významem

Pokud chcete mít na oknech svého vozu bezpečnostní, protisluneční nebo reklamní autofólie, musíte splnit hned několik podmínek (více se dozvíte v našem článku Jaké zatmavovací fólie jsou povolené).

Mezi několika požadavky najdete i podmínku, že okenní folie může instalovat pouze autorizovaná osoba s příslušným osvědčením.

Aplikační firma zároveň musí majiteli vozidla vydat „Osvědčení o provedené úpravě zasklení“, které je v souladu s předpisem EHK č. 43 i zákonem č. 56/2001 Sb. a platí po celé EU.

Jak osvědčení o úpravě vypadá?

Osvědčení (někdy také certifikát nebo typový list) je nejčastěji menší zelená kartička, která obsahuje údaje o instalovaných fóliích, vozidle a provedené úpravě.

Konkrétně v osvědčení najdete: typ a výrobní číslo vozidla, číslo schválení MD, způsob úpravy (světelná propustnost), datum úpravy a razítko (podpis) oprávněné osoby.

Správně vyplněné osvědčení má neomezenou platnost. Nové budete potřebovat až v případě, kdy necháte vyměnit okenní fólie za jiné.

TIP: Vždy trvejte na vydání osvědčení o úpravě zasklení ještě před zaplacením a převzetím vozidla. Nenechte se odbýt sliby ani výmluvami, že tento dokument nepotřebujete nebo že ho policie nevyžaduje.

Proč ho potřebujete?

Policie po vás osvědčení může (a nemusí) vyžadovat. Při technické kontrole budete tento dokument potřebovat zcela určitě – nepředložení osvědčení bude hodnoceno jako vážná závada typu B, kterou musíte do 30 kalendářních dnů odstranit. A pokud se vám nepodaří v této lhůtě osvědčení sehnat a předložit STK, budete muset folie odstranit.

To je ostatně jeden z důvodů, proč okenní autofolie nelze instalovat svépomocí. Pokud si totiž folie nainstalujete sami, žádné osvědčení mít nebudete.

Časté otázky a odpovědi

Co mám dělat, když jsem osvědčení ztratil / nemůžu ho najít?

Požádejte o vystavení duplikátu aplikační firmu (společnosti s oprávněním na instalaci folií na autoskla mají totiž povinnost archivovat dokumentaci o provedených úpravách zasklení).

Nepodařilo se mi osvědčení sehnat, jak postupovat dál?

Raději nechte folie co nejdříve odstranit. Vyhnete se tak problémům při silniční nebo technické kontrole.

Musím vozit osvědčení o úpravě zasklení s sebou?

Ano, může ho od vás totiž vyžadovat PČR.

Potřebuji osvědčení i k fóliím na zadních sklech?

Ano.

Osvědčení o provedené úpravě zasklení

 

Tipy pro vásKategorie: , , ,


2 komentářů pro “Osvědčení o provedené úpravě zasklení – jak vypadá a proč je důležité”

  1. René

    Dobrý den,, prosím o řádu jste schopni mě dát atesty a certyfikalt na zatavení předních oken a hlavní skolo pruh ale v rámci jen sluné clony děkuji

    Odpovědět

Zanechat komentář