Minimální světelná propustnost u předních bočních skel je podle českých zákonů 70 %. Některé vozy však mají okna u řidiče částečně zatmavená již z výroby. Chcete mít jistotu, že vaše auto bude po aplikaci slunečních fólií splňovat zákonem stanovenou normu? Nechte si u nás změřit propustnost autoskel ještě před jejich tónováním.

Na vozech našich zákazníků provádíme měření zdarma před i po aplikaci – díky tomu máte 100% jistotu, že neporušujete zákon a s fóliemi nebudete mít žádné problémy.

Proč měřit propustnost?

Na boční okna u řidiče se vztahuje zákon, který určuje minimální světelnou propustnost. Pokud policie při silniční kontrole zjistí, že váš automobil tuto podmínku nesplňuje, hrozí vám méně či více závažný postih.

 • Bloková pokuta až do výše 5 000 Kč, pokud bude propustnost bočních předních oken na vašem vozidle nižší než 70 %
 • Pokuta 5–10 tis. Kč ve správním řízení nebo zákaz řízení na 6–12 měsíců, pokud bude propustnost nižší než 20 %

Aplikace slunečních autofolií

Změření světelné propustnosti proto doporučujeme všem řidičům, kteří plánují tónování předních bočních skel nebo sluneční folie na oknech už mají.

 • Díky měření snadno zjistíte propustnost autoskel před aplikací sluneční fólie. Podle naměřené hodnoty vám následně doporučíme nejvhodnější řešení v souladu s aktuálními zákony.
 • Kontrolu zatmavení můžete nechat provést i po tónování. Díky tomu budete mít jistotu, že okna splňují zákonné požadavky na propustnost.

3D autofolie červená matná + okenní folie

Minimální požadovaná propustnost

V případě bočních skel u řidiče nesmí být propustnost viditelného světla nižší než 70 %. Na zadní a zadní boční okna lze použít libovolné schválené fólie. Na čelní sklo naopak nejsou povolené žádné.

 • Mezi nejčastější mýty o autofóliích patří tvrzení, že „na předních bočních oknech nesmí být žádné fólie, protože jsou tónovaná na 30% zatmavení již z výroby“.
 • Ve skutečnosti ale většinou zatmavení nedosahuje hodnoty 30 %. Na skla tak lze použít protisluneční folii 3M Crystalline, která zadržuje pouze 1–2 % viditelného světla a zároveň více než 97 % tepelného záření. Pro jistotu navíc provádíme před i po aplikaci měření propustnosti.

Kompletní informace najdete ve článku Jaké zatmavovací fólie jsou povolené nebo v naší infografice.

gg-infografika-vyrez

Jak změřit propustnost?

Pro zjištění světelné propustnosti auto skel používáme tzv. tint meter. Toto zařízení se přiloží z obou stran skla a během několika málo vteřin zjistíte výsledek.

 • Měření provádíme přesným tint metrem. Podobný přístroj používá policie při silničních kontrolách. Zároveň prověříme, zda jsou folie označené homologačním štítkem a máte vystavené osvědčení o úpravě zasklení.
 • Pokud budete chtít, doporučíme vám po měření nejvhodnější autofólie a zajistíme jejich odbornou instalaci. Nevyhovující polepy na požádání vyměníme za fólie, za které vám nebude hrozit žádný postih.

Sluneční autofolie Crystalline 90
Měření světelné propustnosti auto skla tint metrem

Měření tepelného záření

Kromě světelné propustnosti se u skel měří také zadržení infračerveného (tepelného) záření. Tato hodnota již nepodléhá žádné závazné normě. Pro majitele aut, kteří mají na sklech folie nebo je právě vybírají, je však důležitá. Právě tato hodnota vám totiž prozradí, v jaké míře bude tónování bránit pronikání tepelného záření do vozu.

Množství zadrženého nebo propuštěného infračerveného záření se udává v jednotkách W/m2. Za slunečných dnů propouští autoskla cca 1 500 W/m2. Po aplikaci protisluneční folie 3M Crystalline tato hodnota klesne přibližně na 110 W/m2.

Tipy pro vás

 • Rozhodujete se mezi tónovacími fóliemi a pokovením? Přečtěte si naše srovnání.
 • Zajímají vás ceny tónování autoskel? Podívejte se na náš orientační ceník.

 Kategorie: , ,


16 komentářů pro “Měření propustnosti autoskel”

 1. Harazim

  Dobrý den, mám VW Passat a kromě čelního skla mám na oknech fólie a k tomu mám osvědčení. Boční okna u řidiče mají propustnost 70%, ostatní 05%. Na všech oknech je také označeno osvědčení. Na STK mi však certifikát nechtěli uznat a musel jsem fólii z okna u řidiče a spolujezdce odstranit. Nač mám potom osvědčení? Prosím o radu. Děkuji.

  Odpovědět
 2. Barunka

  Dobrý den, mám vůz Peugeot 207 3D hatchback, a mám od Vás na oknech folie, přední levé a pravé sklo propustnost 75%, čelní sklo bez folie, zadní levé a pravé dveře + kufrové dveře propustnost 20%… Na oknech je označeno osvědčení s propustností + vlastním kartičku kde je vše vypsáno. V pátek jsem s foliemi měla problémy na STK, kde mě s autem vyhodili, certifikáty a štítky je nezajímají, chtěli mi do oken nípat šroubovákem, což jsem zakázala…Nutno poznamenat, že na STK ani nevlastní přístroj k měření propustnosti. Rovnou k autu míří se šroubovákem kterým testují zda jsou na autě folie či zatmavená skla z výroby. A jen co zjistí že jde o folii tak Vás vyhodí pokud folii nesloupnete. Jak se tedy zachovat? Je nějaká možnost odvolat se, když splnuji? Přeci nebudu folie z auta sundavat. Nejsem první případ, zde v okolí je s tím momentálně velký problém. Děkuji za info

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   dle vašeho popisu se jedná o nesprávný postup techniků na STK.Pro tento postup byla vydaná metodika Ministerstvem dopravy Č. j.: 3/2016-150-ORG3/40 ze dne 27.8.2016.Tato metodika přesně popisuje jak kontrolovat skla s úpravou zasklení.Doporučil bych Vám se zeptat se vedení dotčené STK,zda tuto metodiku znají a pokud ano,zda jejich technik při kontrole vašeho vozu opravdu postupoval dle této metodiky.Pokud budete odmítnuta nezbývá než stěžovat si na Ministerstvu dopravy.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček

   https://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 3. Kubisek

  Dobrý den,¨

  koupil jsem auto, které má folie. Sklo uřidiče a spolujezdece, skla za řidičem a zadní sklo (typ GR32, min propustnost vid.světla v % 32). Je možné mít na autě tyto folie?

  Děkuji za informaci

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,v naší nabídce jsou pouze okenní autofolie 3M,toto není autoflie 3M.Bohužel takto nelze posoudit zda tato folie splňuje požadavky pro použití na vozidlech.Pro přesné posouzení této folie je nejlépe nás navštívit na naší provozovně Praha 5,Jinonická 80,areál Business Park Košíře.Zdarma změříme prostupnost viditelného světla a zkontrolujeme homologační osvědčení.

   Děkuji za pochopení a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček

   Odpovědět
 4. Stanazam

  Dobrý den,
  Chci se jen zeptat, mám zatónované zadní boční a zadní skla na autě, nicméně předchozí majitel k tomu nedodal žádnou dokumentaci a ani na okně není nic nalepeného. Potřeboval bych vědět, jestli si musím tónování nechat atestovat nebo jsou atesty nutností pouze pro čelní okno a přední boční. Děkuji

  Odpovědět
 5. Vlastimil

  Dobrý den,koupil jsem automobil s foliemi na sklech. Atest přímo na foliích je vyznačen,ale dokumentace chybí.Nechá se tato opatřit dodatečně? Na stk ji po mě nechtěli,jen se podívali na sklo a neměli připomínky.
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 6. Pavel

  Dobrý den,
  na Audi A8 Long r.v.2011 mám zatmavená zadní boční okna a zadní sklo od výroby /Private Glass/,odstín zatmavení mi vyhovuje.Můžete mi sdělit o jakou intenzitu se jedná?

  Děkuji za zprávu
  drG

  Odpovědět
 7. David Novotný

  Dobrý den, mám zatmavená boční skla na BMW X6, minimální propustnost světla je 84%,mam k tomu osvědčení. Na STK mi řekli po tel. že nesplňují propustnost. Končí mi technická a nevím jestli to je v normě. Děkuji za odpověď Novotný

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den, kontrolu zasklení vozidel upravuje předpis Ministerstva dopravy ČR Metodika kontroly zasklení č.3/2016-150-ORG3/40.

   Pokud Vám na TK něco vytkli, musí být popsáno v protokole o co konkrétně se jedná, pokud je to v rozporu s uvedenou metodikou, nepostupují technici na TK správně.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 8. JIŘÍ ŠEFČÍK

  Dobrý den ,

  Pane Ing. Na autě mám ton. skla provedení od f.Trieste a.s.folieSUNTEK vydáno osvědčení dne 3.2.2009 , kde mám naznačeno přední boční skla 72% , zadní 38% , při poslední STK mě sdělil, že při další kontrole s tímto neprojdu , je to pravdou ,popř., že ne , jak se mám ubránit ?
  Moc Vám děkuji za odpověď, prosím mailem, popř. tel. 728 381 118
  S pozdravem , JŠ.

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   pro splnění požadavku na propustnost světla předních bočních autoskel je nutno aby tyto zadržovaly společně s folií maximálně 30 % viditelného světla resp. propouštěli min. 70%. Tato hodnota se měří pomocí speciálního přístroje a pokud je výsledek mimo stanovené limity, jedná se bohužel o závadu. Toto měření má přednost před označením na sklech.
   Pokud výsledek chcete rozporovat, je možno navštívit jinou STK.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář