Když chcete úspěšně projít technickou kontrolou na první pokus, vyplatí se před návštěvou STK zkontrolovat stav vozu. V dnešním článku vám poradíme, jaké autofólie nesmí na vozidle být a které jsou naopak 100% v pořádku.

Ostře sledované fólie na auta

V posledních letech jsou stanice technické kontroly stále přísnější. Pečlivě zkoumají stav celého vozu od brzd přes korozi až po instalované autofolie. Před návštěvou STK se proto vyplatí kromě jiného zkontrolovat, zda polepy na vašem automobilu neporušují některé z platných nařízení.

Na co si dát pozor?

Fólie na předměty

Autofólie na palubní desce by při žádné kontrole vadit neměly (samozřejmě nesmí zakrývat třeba tachometr). To samé platí pro polepy řadící páky nebo ruční brzdy. Pro jistotu se ale vyvarujte lesklých fólií, které vás mohou při jízdě oslňovat.

Fólie na autoskla

Pro okenní autofolie platí podle současných zákonů hned několik pravidel a STK jejich dodržování přísně kontrolují. Pokud se chcete vyhnout problémům, zkontrolujte si, zda vaše auto splňuje následující podmínky.

 • Na čelním skle nejsou žádné (ani čiré) autofólie nebo stínící pruhy (sluneční clony)
 • Na bočních předních oknech s fóliemi není propustnost světla menší než 70 %
 • Každé upravené sklo je označené schvalovacím štítkem s příslušnými údaji
 • Použité folie jsou homologovány a schváleny Ministerstvem dopravy ČR
 • Fólie na zadním skle (pokud ji máte) nezakrývá třetí brzdovou svítilnu
 • Od aplikátora fólií jste dostali osvědčení o provedené úpravě zasklení
 • Autofólie instaloval odborník s příslušným osvědčením

S ohledem na požadovanou světelnou propustnost lze na boční okna u řidiče instalovat pouze čiré folie (např. 3M Crystalline). Po jejich aplikaci navíc doporučujeme nechat provést kontrolní měření propustnosti autoskel.

Naopak na zadních a zadních bočních oknech můžete mít libovolné schválené folie.

Pokud máte na oknech vozu autofólie, nezapomeňte na TK přivézt také osvědčení o provedené úpravě zasklení. Pokud je totiž STK nepředložíte, kontrolu nebude možné provést.

TIP: Pokud vás zajímají podrobnější informace, přečtěte si náš článek Jaké zatmavovací fólie jsou povolené.

Fólie na karosérie

Na karosérii můžete mít téměř libovolné autofólie. Dejte si ale pozor na jedno důležité pravidlo – aktuální barva vozu nesmí být jiná než barva zapsaná v registru vozidel a technickém průkazu.

Pokud tedy máte na voze nový celopolep a zatím jste nežádali o změnu v registrech, na technické kontrole neprojdete. To samé platí u částečných vícebarevných a reklamních polepů, které zabírají více než 50 % plochy – barva v TP se řídí převládající barvou na vozidle. Naopak menší folie (rychlé pruhy, logo firmy a další) hlásit nemusíte.

TIP: Pokud vás zajímají podrobnější informace, přečtěte si náš článek Změna barvy vozu a povinnost zápisu v registru vozidel.

Folie na světla

Čiré (transparentní) fólie pro ochranu světlometů nejsou zakázané. Na technické prohlídce s nimi proto nebudete mít žádné problémy. Navíc nejsou pouhým okem viditelné a světelnou propustnost snižují pouze o 1–2 %.

Naopak zatmavovací (žluté, kouřové) folie na světla jsou vyloženě nevhodné – výrazně totiž snižují propustnost reflektorů. Pokud takové polepy na svých světlech máte, na technické kontrole neprojdete.

Co se může stát

Porušení výše uvedených pravidel bude při technické kontrole hodnoceno jako vážná závada typu B, kterou musíte do 30 kalendářních dnů odstranit. Zároveň je nutné v této době absolvovat opakovanou technickou prohlídku.

 • V případě závady typu B můžete vozidlo používat po omezenou dobu 30 kalendářních dnů
 • Při opakované technické prohlídce se kontrolují jen závady zjištěné při poslední kontrole
 • Vždy musíte navštívit stejnou STK, která prohlídku naposledy prováděla

Nepovolené fólie musí pryč

Pokud jste technickou kontrolou neprošli kvůli autofóliím, musíte je odstranit. Podrobný návod najdete v našem článku odstranění autofólií a zbytků lepidla. Můžete nás také kontaktovat a polepy opatrně odlepíme za vás.

Pozor na ojeté vozy

Instalované autofolie pečlivě zkontrolujte zejména, pokud máte nově koupené ojeté auto (z bazaru i od majitele). Často se stává, že prodávající nepředá osvědčení o provedené úpravě zasklení, skla nejsou označená schvalovacím štítkem nebo dokonce má na voze nepovolené folie.

Tipy pro vás

 • Nové polepy si raději nechte instalovat od odborníků, kteří se na montáž autofolií zaměřují dlouhodobě. Díky tomu mají přehled o foliích, se kterými na technické kontrole bez problémů projdete.
 • Pokud máte zájem o tónování autoskel schválenými foliemi, prohlédněte si ceník nebo nás rovnou kontaktujte.
 • Měli jste při technické kontrole problémy s autofoliemi? Napište nám do komentářů.


Kategorie: , , , , , ,


4 komentářů pro “Autofólie a STK – jak úspěšně projít technickou kontrolou”

 1. přemysl balcar

  prosim cenovou relaci ford kuga 2010 do šedé

  Odpovědět
 2. Roman

  Dobrý den, cena polepu na celé auto škoda octavia 1 tmavě modrá. Případně lze udělat fólií pouze na zničeném laku kapoty a střechy děkuji.

  Odpovědět

Zanechat komentář