Na oknech u řidiče nesmí být sluneční fólie, lepení autofólií zvládne každý a z karosérie je už nikdy neodstraníte – to jsou jen některé z mýtů o fóliích, které mezi lidmi kolují. A tak jsme se rozhodli posvítit na ty nejčastější z nich.

Autofólie mají krátkou životnost a časem se odlepují

Odlepování fólií brání kvalitní lepidlo, které je zárukou trvanlivosti polepu na podkladu. Lepidla používaná na foliích 3M zajistí trvanlivost folie bez odlepování po celou dobu životnosti. Kvalitní barevné autofolie 3M mají životnost 5–8 let, sluneční fólie přibližně 4–10 let.

Ukázka aplikace sluneční autofólie
Někteří naši zákazníci mají sluneční fólie na sklech více než 15 let

Problém nastává u fólií s krátkou životností, které aplikační firma vydává za špičkové polepy s dlouhou trvanlivostí. V takových případech vás může varovat podezřele nízká cena ve srovnání s ostatními nabídkami.

Nalepené fólie jsou vidět na první pohled

Moderní autofolie umí věrně napodobit původní materiál. Díky tomu na první pohled nepoznáte rozdíl mezi lakem a autofólií. Pokud tomu tak není, je aplikace provedená špatně. Při otevření dveří, kufru či kapoty se samozřejmě objeví původní lak. Jeho skrytí je u velmi členitých míst složité a finančně nevýhodné.

3D autofólie bílá perleť

3D folie jsou k nerozeznání od autolaku

U okenních folií je důležité, aby vypadaly jako sklo a nerušily výhled řidiče. Mezi polepem a sklem nesmí být žádné bublinky ani nečistoty. Zároveň je nepřijatelné, aby folie nepřiléhala v celé ploše na sklo.

Nalepené folie nelze odstranit

Pokud si necháte auto přelakovat, je prakticky nemožné barvu později odstranit a vrátit se k původní. Kvalitní a správně nalepené fólie však bez problémů odlepíte a původní lak zůstane zachovaný. Bohužel se prodávají i autofolie, které jsou na částečný polep nebo celopolep zcela nevhodné. Při odlepování totiž s folií strhnete původní lak a nevratně poškodíte karosérii vozu.

3D autofolie zlatá metalíza
Po úspěšném odstranění fólií si můžete nechat auto znovu polepit novým vzorem či barvou

Autofolie zvládne nalepit každý

Aplikaci folií vlastními silami si vyzkoušelo mnoho motoristů. S odstupem času se však shodují, že příště nechají auto polepit od někoho zkušenějšího. Výsledek totiž často ani zdaleka nesplnil jejich očekávání.

Okenní folie navíc může aplikovat pouze autorizovaná firma s potřebnými certifikáty, které jsou přiložené k foliím. Podle vyhlášky je zakázané lepit autofolie na okna bez příslušných homologací.

Aplikace autofólie – bílá ústřicová perleť

Na předních bočních oknech nesmí být fólie

Mnoho lidí si myslí, že na přední boční skla nelze lepit protisluneční folie. Ve skutečnosti to není pravda. Závazné je pouze nařízení, že zatmavení předních bočních oken u řidiče nesmí přesáhnout 30 %.

Mezi motoristy také koluje názor, že každý vůz má již z výroby natónovaná skla na tuto hodnotu. V 99 % případů tomu tak není. Pro ověření přesné hodnoty stačí použít tzv. tintmetr, který se využívá při tónování autoskel k ověření skutečné propustnosti.

Sluneční autofolie Crystalline 90

Měření propustnosti auto skel pomocí tintmetru

Pro aplikaci na přední boční okna se nám osvědčila folie 3M Crystalline, která zadržuje 1–2 % viditelného světla a 97 % infračerveného (tepelného) záření. Díky tomu splníte zákonné požadavky, vyhnete se problémům s policií a zabráníte přehřívání interiéru.

Bezpečnostní folie zloděje nezadrží

Bezpečnostní autofolie nabízí ideální ochranu proti tzv. rychlým zlodějům, kteří rozbíjí okna automobilů a během několika málo vteřin vykrádají odložené věci. Tyto fólie jsou velmi silné a chrání proti rozbití okna. Sklo při útoku sice praskne, ale je nadmíru obtížné jej prorazit a dostat se do vozu.

Simulace napadení skla s bezpečnostní autofolií

U nalepené bezpečnostní fólie závisí úspěšnost zlodějů na jejich ochotě věnovat rozbíjení okna několik minut. Svou pozornost proto logicky raději zaměří na dostupnější kořist v podobě nechráněného vozu.

Tipy pro vás

  • Slyšeli jste o fóliích něco zajímavého a chcete zjistit, co je na tom pravdy? Napište nám do komentářů.

 Kategorie: ,


2 komentářů pro “6 nejčastějších mýtů o autofóliích”

  1. Marie Novakova

    Dobry den.
    Poradite mi prosim, jak odstranit nejlepe slunecni folii z okna.
    Dekuji za odpoved. Novakova

    Odpovědět

Zanechat komentář