Víte, proč si majitelé automobilů pořizují autofólie? Podle našich zkušeností jsou pro to dva hlavní důvody. Nejčastěji majitelé chtějí změnit design vozu nebo ochránit sebe i ostatní cestující před úporným sluncem.

Autofólie ale nejsou výsadou pouze osobních a firemních vozidel – právě naopak. Také u motorek, lodí nebo právě karavanů či obytných vozů mohou zvýšit jejich užitnou hodnotu a přispět k vyššímu komfortu cestujících.

Fólie proti stárnutí

Na karoserii každého karavanu nebo obytného vozu najdete plastové díly, které bývají náchylné k poškození od UV záření. Podle kvality použitého materiálu začínají po kratší či delší době křehnout a snižuje se jejich odolnost proti mechanickému poškození. Někdy pak stačí malé ťuknutí na parkovišti, které může skončit výměnou celého dílu.

 • Kvalitní autofólie mají vysokou odolnost proti UV záření. Navíc chrání proti drobným škrábancům a oděrkám, kterým se u větších vozidel, jako jsou obytné vozy a karavany, zkrátka nevyhnete.
 • Díky tomu pomáhají udržovat karoserii v dobrém stavu a zvyšují tak hodnotu vozidla pro případný budoucí prodej.

Pro všechny, kdo nechtějí měnit barvu auta, jsou na trhu k dostání speciální transparentní fólie. Při jejich šikovně provedené instalaci nikdo nepozná, že na voze nějaké polepy jsou.

Pro zajímavost se ještě zmíníme o jedné z posledních novinek, kterou jsme na český trh přinesli. Jedná se o perleťovou transparentní fólii, která chrání karoserii a zároveň umí obyčejnou barvu proměnit v metalizovaný odstín.

Komfortnější cestování

Zejména v letních měsících jsou oblíbené také okenní fólie, které chrání před ostrými slunečními paprsky. Pořídit si je můžete na všechna okna karavanu či obytného vozu kromě předního skla. Na čelní sklo totiž podle zákonů bohužel nelze aplikovat žádnou fólii. Pro přední boční okna u řidiče fólie povolené jsou, ale pouze některé typy (např. 3M Crystalline a další).

Kromě slunečních fólií mimochodem existují také bezpečnostní fólie, které udrží sklo při jeho rozbití pohromadě. Snižují tak riziko vykradení vozu. Právě u karavanů a obytných vozů, kde s sebou lidé vozí i dražší elektroniku nebo hotovost, vám mohou ušetřit nemálo starostí.

Změna je život

Podle zkušeností našich techniků v posledních letech získávají na popularitě také barevné autofólie, které mohou změnit vzhled vozidla k nepoznání. Právě karavany a obytné vozy totiž často mají nevýrazný design, který sice neurazí, ale také nenadchne.

Pokud se rozhodnete pro změnu vzhledu svého vozu, můžete vybírat z desítek základních barev i speciálních motivů – od perleťových fólií přes imitace karbonu a broušeného hliníku až po fólie s dekorem dřeva. Některé aplikační firmy navíc vyrábějí fólie na přání s motivem podle návrhu zákazníka.

Na co si dát pozor

U autofólií je to v první řadě kvalita polepů. Mezi osvědčené výrobce patří firmy 3M a ORAFOL, u kterých máte jistotu, že nevyberete špatně. Ostatně právě tyto značky doporučujeme svým zákazníkům i my.

TIP: Důležité jsou také zkušenosti firmy, která bude fólie instalovat. Raději si proto vyberte odborníky, kteří už mají zkušenosti s polepy obytných vozů.

U protislunečních fólií doporučujeme vždy zkontrolovat, zda jsou homologovány a schváleny Ministerstvem dopravy ČR. V případě instalace na boční skla u řidiče je rovněž důležité, aby celková propustnost světla po aplikaci neklesla pod 70 procent.

TIP: Kompletní seznam pravidel a podmínek pro tónování autoskel najdete ve článku jaké zatmavovací fólie jsou povolené.

U barevných fólií nezapomeňte, že zásadní úpravy a změny na vozidle musí být zapsány v registru vozidel. Toto pravidlo platí také pro veškeré změny barvy karoserie – přelakováním, celopolepem fólií nebo částečným polepem, který zabírá alespoň 50 procent plochy.

Vybírání a zajištění montáže fólií vám tak možná zabere nějaký čas. Odměnou pro vás ale bude radost, kterou vám i ostatním cestujícím budou dělat na každém výletě.

Tipy pro vásKategorie: , , ,


4 komentářů pro “Co dokážou autofólie na karavanech a obytných vozech”

 1. Nosek

  Dokáže fólie na obytném autě zabránit zatékání ? A druhá otázka : cena za metr fólie jednobarevné s montáží na obytný automobil ?
  Děkuji za informaci, Nosek

  Odpovědět
 2. Schwarz

  Dobrý den, rád bych v interiéru nějakým překladem či přelepem vytvořil ve 30 let starém karavanu, nějaký krásný bílý interiér. Lze to?

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   interiérové apliakce folií běžně provádíme. Pro posouzení možností apliakce, výběru folie a cenovou nabídku je nutno nás navštívit na naší provozovně, nebo alespoň zaslat fotografie interiéru požadovaného polepu.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář