Na českém trhu s fóliemi na okna panoval mnoho let nevídaný klid. V nabídkách aplikačních firem jste mohli vybírat pouze mezi slunečními nebo bezpečnostními fóliemi. Navíc se výrazně neměnila ani nabídka výrobců. V roce 2019 jsme se však rozhodli český trh trochu oživit…


Instalace okenních folií 3M Prestige 70 ext.

Během loňského roku jsme do naší nabídky okenních fólií přidali dvě novinky – termoizolační a daylight redirecting fólie. S ohledem na zkušenosti zákazníků ze zahraničí věříme, že je čeká skvělá budoucnost.

V dnešním článku vám ukážeme, proč se jejich popularita už možná brzy přiblíží oblíbenosti klasických slunečních a bezpečnostních folií.

Termoizolační fólie

Jedním z trendů současného stavebnictví je snaha dosáhnout co nejnižších nákladů na vytápění budov. Důkladné zateplování nových staveb bereme jako samozřejmost. Stejně pečlivě se ale snažíme zateplovat také starší domy.

Největší tepelné ztráty mají u většiny staveb na svědomí prosklené plochy. Když navíc dostatečně zateplíte střechu i stěny a chcete ještě více snížit provozní náklady, zbývá vám jediné – zaměřit se právě na okna.

Starší dřevěná okna ani zdaleka neplní současné požadavky na tepelnou prostupnost. Vážné nedostatky navíc vykazují i první modely plastových oken, které se montovaly v minulosti.

Kompletní výměna starších plastových oken s dvojskly za moderní okna s trojskly bývá finančně velmi nákladná. U některých oken sice můžete vyměnit pouze okenní křídla, která se usadí do stávajících rámů. I v takových případech se však dostanete prakticky na cenu nových oken.

Existuje ale ještě jedno řešení…


Montáž folií na okna z pracovní plošiny

Víte, že si můžete nechat zateplit i okna? Jako izolace se používá speciální průhledná termoizolační fólie, která pomáhá zadržovat tepelné záření unikající skrz okna. Díky tomu budou propouštět mnohem méně tepla, a sníží tak náklady na vytápění. Samozřejmě platí, že čím větší je plocha oken, tím větší mohou být úspory.

A proč si myslíme, že budou mezi zákazníky oblíbené?

  • Nabízí ideální řešení pro starší nebo méně kvalitní okna. Investici do montáže folií budete mít díky úsporám za vytápění zpátky přibližně za tři roky. Návratnost výměny okenních křídel nebo celých oken je samozřejmě mnohem delší.
  • Přínos termoizolačních folií lze snadno ověřit. Stačí pomocí termokamery nasnímat teploty skel před a po instalaci. Tuto službu ostatně zdarma nabízíme i všem našim zákazníkům.
  • Díky univerzálnímu využití jsou vhodné pro rodinné a bytové domy, kancelářské budovy nebo třeba historické objekty.

Ani termoizolační folie ale nejsou všemocné. U nových moderních oken s trojskly jejich instalace nemá smysl – výraznější úspory vám nepřinesou. Stejně tak nejsou řešením pro okna, kde většina tepla uniká přes rámy nebo těsnění.


Aplikace exteriérových folií na okenní skla

Daylight redirecting folie

Snad každá firma hledá pro své zaměstnance prostory, které jsou přirozeně osvětlené co největší část dne. Jak totiž potvrdila řada výzkumů, lidé jsou v takových kancelářích spokojenější a výkonnější.

Na druhou stranu si dostatek přirozeného světla vybírá svou daň – nejčastěji na těch, kteří sedí blízko oken. Přímé sluneční záření je totiž často oslňuje a v letních měsících navíc doslova griluje.

Zaměstnanci sedící u oken zkrátka mají světla příliš moc a lidé dále v interiéru zase příliš málo.

Kdyby tak jen šlo část světla přesměrovat dále do místnosti…


Fotografie kanceláří před aplikací daylight redirecting folií

Speciální daylight redirecting folie přesně tohle umí. Instalují se na vrchní části oken a dokáží změnit úhel dopadajícího slunečního záření. Díky tomu se přirozené světlo dostane hlouběji do interiérů. Lidé u oken tak nemusí čelit nadměrnému oslňování ani přehřívání. Ostatní zaměstnanci zase lépe uvidí na svou práci.

A proč si myslíme, že budou mezi zákazníky oblíbené?

  • Díky daylight redirecting foliím se přirozené světlo dostane až o 12 m hlouběji do interiérů. Navíc omezí oslňování zaměstnanců u oken na přijatelnou úroveň. Všichni pracovníci tak budou spokojenější a produktivnější.
  • Nejde ale jen o zaměstnance v kancelářích. Dostatek přirozeného světla prospívá i ve školách, kde pomáhá studentům dosahovat lepších výsledků. Ve zdravotnictví zase přispívá k rychlejší rekonvalescenci pacientů.
  • Navíc vám pomohou ušetřit až polovinu nákladů na umělé osvětlení.

I daylight redirecting folie ale mají slabá místa. Na rozdíl od protislunečních folií totiž zcela nezabrání přehřívání interiérů – zejména když venkovní teploty vystoupají na tropické hodnoty.


Fotografie kanceláří po instalaci daylight redirecting folií

Co nás čeká dál?

Troufáme si tvrdit, že bezpečnostní ani protisluneční fólie o svou popularitu ještě mnoho let nepřijdou. Termoizolační a daylight redirecting polepy však nabízí jedinečné výhody, které osloví mnoho zákazníků. Zejména těch, kteří chtějí snížit náklady na vytápění nebo vylepšit produktivitu svých zaměstnanců.

Tipy pro vásKategorie:


Zanechat komentář