Správná péče o autofólie prodlužuje jejich životnost. Díky tomu vydrží polepy na vašem vozu déle, než udávají výrobci. Navíc tak zachováte jejich původní vzhled a barvy. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak udržovat bezpečnostní a sluneční folie na autosklech i 3D autofolie pro změnu barvy laku

Péče o bezpečnostní a sluneční fólie na sklech

 • Fólii nechte 2–3 dny po aplikaci vyzrát a okna nestahujte ani neumývejte. V opačném případě by mohlo dojít k jejímu odtrhnutí a znehodnocení. Pro čištění fólií jsou vhodné všechny běžně prodávané chemické přípravky na mytí oken, voda, šampony, stěrky, houby a utěrky z mikrovlákna.
 • Po „vyzrátí“ se k fóliím můžete chovat stejně jako ke sklu. Při mytí oken se vyhněte agresivním chemikáliím jako je louh, toulen, trichlor a další. K odstraňování nálepek rozhodně nepoužívejte ostré předměty (žiletky, nůžky, šroubováky nebo drátěnky).
 • Na fólie nedoporučujeme lepit další samolepky – reklamní ani tuningové. Mohlo by totiž dojít ke stržení jedné z vrstev. Tato rada platí především pro autofolie 3M řady Crystalline.

Černé fólie na vozu Dodge

Kvalitní fólie na sklo nevyžadují žádnou speciální údržbu. Raději však při mytí nepoužívejte agresivní chemické přípravky a ostré předměty.

Péče o 3D fólie na karosériích

 • 3D autofolie pro změnu barvy (colorchange) mají velmi podobné vlastnosti jako lak na karosériích. Jejich velkou výhodou je pružnost a větší odolnost proti poškrábání či poškození odlétajícími kamínky. Kvalitní autofolie, které lepíme na vozy našich zákazníků, mají životnost 5–10 let.
 • S 3D autofoliemi můžete bez obav jezdit do myčky a vybírat z programů s voskem. Vhodné je samozřejmě i ruční mytí, autošampóny, voda, gumové stěrky a další běžně používané prostředky.
 • Raději se ale vyhněte tlakovému mytí (WAP) ze vzdálenosti menší než 30 cm. Mohlo by dojít k potrhání a znehodnocení folie. Další pravidla pro údržbu závisí na tom, zda jste si vybrali lesklé nebo strukturované fólie.

Demontáž staré (6 let) 3D folie, která nebyla udržována

Demontáž staré (6 let) 3D folie, která nebyla udržována.

Lesklé autofólie

Lesklé autofólie ošetřujte tekutými vosky pro nové laky, které se snadno rozleští a zachovají původní barvu i lesk. Ochráníte tak fólie před UV zářením, prachem a působením kyselých dešťů.

Ztracené ale nejsou ani starší zašlé fólie, které lze rozleštit stejným způsobem jako původní lak. Nezapomeňte však zvolit tu správnou lešticí pastu a kotouč. Po vyleštění bude folie vypadat stejně pěkně jako nová.

Strukturované autofólie

Na strukturované fólie nepoužívejte lešticí pasty ani vosky, po kterých zůstávají na voze šedivé fleky. Ze strukturovaného povrchu je totiž nelze odstranit.

Pro údržbu a renovaci tohoto typu autofólií doporučujeme běžně prodávané přípravky, které se používají na ošetřování plastů. Ochráníte tak fólie před UV zářením i stárnutím a oživíte jejich vzhled.

3D fólie na vozu Mercedes Benz

3D fólie se ošetřují stejným způsobem jako lak. U strukturovaných polepů se však raději vyhněte lešticím voskům a pastám.

Tipy pro vás

 • Nejznámější dodavatelé autofólií vyrábí polepy s minimální životností 5–10 let. Pokud se však budete o fólie správně starat podle rad z tohoto článku, vydrží vám ještě déle.
 • Se správnou údržbou fólií vás samozřejmě seznámíme, až si přijedete vyzvednout své auto. Na vaše dotazy rádi odpovíme i před objednáním fólií – kontaktujte nás.
 • Sluneční, bezpečnostní a 3D fólie nezvyšují finanční ani časovou náročnost údržby.


Kategorie: ,


12 komentářů pro “Jak správně pečovat o autofolie”

 1. Marek

  Dobrý den, dnes jsme s kolegou lepili na znaky a masku Octavie RS II strukturovanou folii. Jenže pri lepení na kufru kousek folie zůstal na laku, kdyz jsme ji odtrhli, zůstal na laku (černá barva) šedý flíček. Píšete zde, že to je voskem nebo leštící pastou. Folie tam byla asi 5 minut. Je možno toto nějak odstranit, nebo se musí díl přelakovat? Děkuji moc za info.

  S pozdravem
  Zahajský

  Odpovědět
 2. Josef plevak

  Dobrý den mám cele auto v matný fólií cerny a ukázali semi na haupne Bile fleky nevím jak to dostat dolů tak vám píšu jestli nevíte čim by to šlo dolů Děkuji.

  Odpovědět
 3. David Kompelík

  Zdravím, jestli si nechám dát u vás polep na auto, dá se to pak normálně mýt v kosmetických servisech? Protože nevím jaké podmínky polepy přežívají. Děkuji předem za odpověď, David K.

  Odpovědět
 4. Marcel

  Dobrý den, mám na autě bílou matnou fólii a přijde mi, že je už trošku zašlá a tak bych ji chtěl oživit nějak. Co byste mi prosím Vás doporučili? Nevím jak je fólie stará, už jsem auto s ní koupil. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den,

   máme k dispozici přípravek na matné folie.Pro vyzkoušení účinku vzhledem ke stavu folie je nejlépe nás navštívit na naší provozovně Praha 5, Jinonická 80,areál Business Park Košíře.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 5. Pavel

  Zdravím, mám na autě nalepenou 3d folii ve tvaru gt pruhů, na kapotě a 5 dverich.. Je s tím možné zajet na automyčku, případně wapku? Fólie není zahla za okraj kapoty, takže kraj fólie není nijak krytý

  Odpovědět
 6. Lukáš

  Dobrý den, prosím mohli byste mi doporučit přípravek, kterým je potřeba ošetřovat ochranná (transparentní) folie od vás?
  Jak často se má tím přípravkem ošetřit?
  Díky za odpověď

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den, na tuto folii můžete použít jakýkoli přípravek na autolaky(vosk), případně Vám nabídneme na naší provozovně speciální přípravek od 3M.Intenzita ošetření folií je ideálně 2x ročně.

   S pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět

Zanechat komentář