Prvními fóliemi na automobily, které spatřily světlo světa, byly sluneční autofólie. Jejich historie sahá až do roku 1966, ve kterém si americká společnost 3M nechala sluneční fólie patentovat.

Patent na autofólie společnosti 3M

Oblíbenost slunečních autofolií rychle rostla, a to především v USA. S těmito fóliemi se můžeme často setkat v amerických filmech ze 70. let minulého století, kdy byly sluneční autofólie instalovány na velkých limuzínách, do kterých díky tomu nebylo vůbec vidět.

V průběhu následujích desetiletí se segment fólií na automobily dále vyvíjel. V 90.letech 20. století byl vytvořen nový druh fóliíbezpečnostní autofólie. Jak již název napovídá, jedná se o fólie, které brání mechanickému poškození vozidla a chrání posádku vozidla před střepy z rozbitého autoskla. Jak sluneční tak bezpečnostní autofolie mají do současné doby pevné místo na trhu s doplňky pro automobily a jsou stále velmi oblíbené.

S novým tisíciletím přišel i nový druh folií na auto – 3D autofolie. Zpočátku se jednalo o barevné fólie v základních pastelových barvách, kterými bylo možné změnit barvu vozu. Největší oblibu si barevné autofólie získaly u vozů taxi, a to nejdříve v Německu, kde dodnes jezdí vozy taxi polepené 3D folií v barvě slonové kosti.

3D autofólie

Postupem času výrobci 3D folií přicházeli na trh s neustále novými vzory fólií. Mezi nejoblíbenější 3D autofólie se okamžitě zařadily tzv. karbonové autofólie, tj. folie se vzorem sklouhlíkového kompozitu zvaného karbon. Nejvíce rozšířené jsou karbonové folie v černé barvě, nicméně v nabídce jsou i ostatní barvy (antracit, stříbrná, bílá, hnědá, bílá, modrá či červená).

Neméně oblíbené jsou designové folie v matných barvách (černé a bílé autofolie). V současné době se výrobci předhánějí ve vymýšlení nových variant 3D autofólií. V nabídce najdete folie s imitací dřeva, broušeného hliníku či bílé perleti, maskáčové vzory nebo vzory s metalickým efektem.

3D folie jsou v podstatě schopné imitovat jakýkoli požadovaný materiál, záleží pouze na poptávce lidí a rychlosti výrobců autofólií.Kategorie:


Zanechat komentář