Vlastníte automobil a slyšeli jste již někdy o autofóliích? Zajímá vás, co jsou to autofólie a k čemu se dají využít? Pak jste tu správně.

Pod označením autofolie se skrývají různé aplikace fólií na automobilech. Nejčastější jsou následující druhy autofolií:

  • sluneční autofólie,
  • bezpečnostní autofólie,
  • designové autofólie (3D autofólie).

Sluneční autofólie

Ukázka aplikace sluneční autofólie

Sluneční autofólie se aplikují na skla automobilu a slouží k zachycení světelného a tepelného záření. Sluneční fólie na auta se vyrábějí v celé řadě barevných odstínů. Nejvýznamnější parametrem u solárních folií pro automobily je procentuální světelná propustnost. Nejčastěji se můžete setkat s foliemi s propustností 70 %, 35 %, 20 % a 10 %.

Bezpečnostní autofólie

Druhým významným typem autofolií jsou bezpečnostní autofólie. Existují dva základní druhy bezpečnostních fólií pro automobily:

  • fólie, které se lepí na vnitřní stranu bočních skel automobilu a slouží jako ochrana posádky před střepy z rozbitých oken a samozřejmě dobře poslouží také proti tzv. „rychlým zlodějům“, kteří obcházejí velká parkoviště a je pro ně otázkou několika sekund rozbít nechráněné autosklo a odcizit zavazadla nebo jiné cennosti z vozu,
  • fólie, které se aplikují jako ochrana na přední masku, přední nárazník, přední kapotu, zrcátka a další místa na automobilu, která jsou nejčastěji obětí mechanického poškození (odlétávající kamínky, drobné kolize při parkování).

3D autofólie

Ukázka aplikace 3D karbonové autofólie

V současné době prožívají velký rozvoj 3D autofolie, které se aplikují na lak vozu nebo do interiérových částí automobilu. Díky 3D fóliím můžete změnit od základu design vašeho vozidla. Záleží jen na vaší fantazii. Tyto autofolie se vyrábějí v mnoha barevných odstínech (cca 150 pastelových barev a 70 barev metalických) a navíc jsou k dispozici i speciální autofolie, které imitují různé ušlechtilé materiály (hliník, perleť, karbon).

Velice moderní jsou autofolie s matnými barvami (černá, bílá) nebo chromovými barvami (stříbrná, zlatá). Záleží pouze na vás, do jaké míry chcete být se svým vozem po aplikaci autofolie středem pozornosti. Výjimkou nejsou ani folie imitující přírodní materiály (dřevo, kámen, kůže), které se nejčastěji využívají v interiérech vozů.

Kromě čistě designových účelů se autofólie využívají také pro firemní a reklamní účely. Pomocí digitální technologie lze přenést téměř jakoukoliv předlohu na autofólii a tu posléze aplikovat na automobil.

3D autofolie plní zároveň i funkci ochrany laku automobilu. Po demontáži folie je lak v původním stavu, bez jakéhokoliv opotřebení.Kategorie:


Zanechat komentář