Pokud vás čeká dovolená za hranicemi České republiky, musíte před cestou zařídit spoustu věcí. Jednou z nich je připravit na dlouhý výlet i vaše auto. Abychom vám ušetřili trochu času, zjistili jsme podrobnější informace o tom, jaké folie na autoskla jsou ve vybraných zemích EU povolené.

Ukázka aplikace sluneční autofólie

Zatmavení skel foliemi na vozu Audi

Zkontrolujte propustnost a umístění folií

Zjednodušeně řečeno platí pro autofolie v celé Evropě stejná pravidla – ať už pojedete do Německa, Polska, Rakouska, Francie, Chorvatska či na Slovensko. Aplikace polepů aut se řídí předpisem EHK č. 43, který je přílohou dohody č. 42 EHK/OSN z roku 1958.

V každé zemi navíc existují lokální pravidla, která definují například minimální světelnou propustnost folií nebo jejich použití na jednotlivých oknech. V České republice platí pro okenní autofolie následující předpisy:

Jaké zatmavovací fólie jsou povolené

Infografika: Povolené zatmavovací autofólie

Podle našich zkušeností se obvykle můžete spolehnout na jednoduché pravidlo – pokud sluneční autofolie na vašem vozidle splňují nařízení platná v ČR, nemusíte se obávat problémů ani v okolních zemích EU.

Pro zajímavost uvádíme také několik podmínek, které však platí pouze pro automobily registrované v dané zemi.

  • V Německu a Rakousku nesmíte mít na předních bočních oknech žádné folie
  • Na Slovensku jsou zakázané všechny okenní folie se zatmavením nad 80 %
  • Ve Francii jsou z důvodu teroristických útoků zakázaná tmavá skla v celém vozidle

Před každou cestou do zahraničí si proto zkontrolujte, zda vaše folie splňují pravidla pro Českou republiku. Pokud navíc pojedete přes Německo, Rakousko, Francii či Slovensko, doporučujeme dodržet také podmínky uvedené nad tímto odstavcem.

Instalace slunečních auto fólií na skla

Na co si dát pozor a co se může stát?

Největší problémy vás čekají, pokud máte na předních oknech u řidiče tmavé černé fólie, přes které není vidět vůbec, nebo jen velmi málo. Takové zatmavení však není povolené ani v ČR. Policie v zahraničí tento prohřešek okamžitě trestá poměrně vysokou pokutou. Navíc musíte folie na místě strhnout.

Podle zkušeností ostatních motoristů bývá policie v Německu, Rakousku a na Slovensku při silničních kontrolách pečlivá a nezapomíná ani na folie na předních bočních oknech. Nejen proto se vyplatí zbytečně neriskovat.

Na předních bočních oknech vozidel, které jsou registrované v Německu nebo Rakousku, nesmí být žádné folie, pro automobily registrované na Slovensku jsou zakázané všechny okenní folie se zatmavením nad 80 %.

Nezapomínejte, že i podle českých zákonů můžete mít na autosklech pouze folie s atestem od Ministerstva dopravy ČR. Aplikaci navíc může provádět pouze firma či osoba, která má pro tuto činnost příslušné osvědčení.

TIP: Po aplikaci folií od nás obdržíte „Osvědčení o provedené úpravě zasklení“ v souladu s předpisem EHK č. 43 a zákonem č. 56/2001 Sb., které je platné po celé EU. Zároveň na všechna skla nalepíme také příslušné homologační štítky.

Zatmavení skel foliemi na vozu Toyota Avensis Verso

A co ostatní typy fólií?

Pro folie na dveře, kapoty, střechy, nárazníky, zrcátka a další části karosérie žádná podobná pravidla neexistují. Pokud však polep zakrývá významnou část vozu (50 % nebo více) a mění jeho barvu či vzhled, musíte mít tuto změnu zapsanou v technickém průkazu.

Tipy pro vás

Upozornění: Pokud chcete mít 100% jistotu, že proti okenním foliím ve vašem vozu nebude mít zahraniční policie žádné výhrady, pošlete pro jistotu příslušný dotaz místnímu automoto klubu nebo jiné vhodné instituci.Kategorie: , , , ,


Zanechat komentář