Pokud právě vybíráte protisluneční folie na autoskla, možná hledáte odpověď na stejnou otázku jako mnoho motoristů před vámi – jaký je vlastně rozdíl mezi fóliemi 3M FX, CS a Crystalline?

Společnost 3M v současnosti vyrábí několik druhů protislunečních folií na autoskla. V České republice jsou nejrozšířenější produktové řady FX, CS (Color Stable) a Crystalline.

Víte, že:

 • v zahraničí můžete narazit ještě na folie 3M Black Shade a ProTemp? V ČR se však prakticky nepoužívají – oproti fóliím FX, CS a Crystalline totiž nenabízí žádné výhody navíc ani výrazně odlišné parametry.

Co mají společného…

Okenní autofólie FX, CS a Crystalline mají společné některé výhody, které obvykle nabízí většina kvalitních fólií na autoskla.

 • Odráží 30–80 % tepla ze slunečního záření, a tak zvyšují komfort cestování
 • Chrání posádku před zraněním střepy v případě rozbití okna
 • Snižují závislost na klimatizaci i náklady na její provoz
 • Mají integrovaný UV filtr s účinností až 99 %
 • V závislosti na míře zatmavení tlumí oslnění
 • Neruší signál mobilních telefonů ani GPS

…a v čem se liší

3M FX

Autofólie 3M FX (někdy také FX-ST, nebo FX standard) vynikají nízkou cenou při zachování dostatečné účinnosti proti slunečnímu záření. Tato základní řada barvených polyesterových folií je ideální pro nenáročné zákazníky – nenabízí totiž žádné zajímavé vlastnosti ani výhody.

Vybírat můžete z různých stupňů zatmavení a barev od kouřové až po černou. Hlavní nevýhodou této řady fólií je pouze tříletá záruka od výrobce a krátká životnost (kolem 5 let). Po uplynutí této doby začne polep blednout.

Propustnost viditelného světlaCelková redukce sluneční energieRedukce tepelného zářeníRedukce oslnění
FX ST 54 %46 %33 %95 %
FX ST 2023 %40 %26 %74 %
FX ST 3533 %37 %22 %53 %
FX ST 5044 %31 %15 %39 %

Ukázka aplikace sluneční autofólie

3M CS (Color Stable)

Střední třída slunečních folií CS (Color Stable) se vyrábí patentovanou technologií ze speciálního nepokoveného polyesteru s uhlíkovými nanovlákny. Nabízí proto vynikající barevnou stálost po mnoho let. Podle informací našich zákazníků nemění barvu ani po více než 10 letech od instalace.

Samozřejmě nabízí také vysokou účinnost proti pronikání slunečního záření. Díky výrazně delší životnosti ve srovnání s foliemi z řady FX jsou ideální pro náročnější zákazníky. Folie CS mají také kvalitní ochranu proti poškrábání.

Propustnost viditelného světlaCelková redukce sluneční energieRedukce tepelného zářeníRedukce oslnění
CS MA 59 %57 %47 %90 %
CS MA 2019 %51 %39 %79 %
CS MA 3539 %40 %37 %56 %
CS MA 5052 %35 %20 %42 %

3M Crystalline

Naprostá špička mezi protislunečními foliemi na autoskla, která nemá konkurenci. Vyrábí se patentovanou nanotechnologií z více než 200 vrstev. Díky tomu dokáže odrazit až 60 % sluneční energie. Nevýhodou této řady autofólií je však vyšší cena.

Fólie 3M Crystalline 90 mají jen nepatrné zabarvení. Nemění tak vzhled automobilů ani nezhoršují výhled. Přesto dokáží zadržet stejné množství tepelného záření jako klasické nejtmavší folie.

Především ale nabízí jednu zásadní výhodu – folie 3M Crystalline 90 jsou jako jediné na českém trhu schválené pro použití na předních bočních oknech u řidiče.

Propustnost viditelného světlaCelková redukce sluneční energieRedukce tepelného zářeníRedukce oslnění
Crystalline 4039 %60 %50 %55 %
Crystalline 7069 %53 %38 %22 %
Crystalline 9086 %34 %21 %3 %

Porovnání aneb kdo s koho

3M FX3M CS3M Crystalline
Očekávaná životnost5 let10 let a více10 let a více
Záruka od výrobce3 roky10 let10 let
Technologie ochrany proti průniku teplaNepokovený barvený polyesterNepokovený polyester s uhlíkovými nanovláknyOptické nemetalické nanovrstvy
Hlavní výhodaCenově nejvýhodnější protisluneční polepy od 3MVynikající poměr mezi životností a příznivou cenouNejvyšší kvalita a homologace pro použití na přední boční okna
Hlavní nevýhodaKratší životnostNejsou schválené na přední boční oknaVyšší cena

Pozn.: Autofólie 3M ProTemp a Black Shade jsme do porovnání nezařadili, protože se v České republice prakticky nepoužívají.

Shrnuto a podtrženo

 • 3M FX (FX-ST, FX standard) jsou ideální pro všechny, kteří mají omezený rozpočet a vyžadují přiměřenou životnost polepu. Tyto protisluneční folie také doporučujeme pro vozy, se kterými budete jezdit pouze několik málo let.
 • 3M CS (Color Stable) se díky své životnosti vyplatí pro automobily, se kterými plánujete jezdit déle než 5 let. Zároveň tuto řadu doporučujeme klientům, kterým záleží na soukromí a nechtějí, aby do jejich vozu bylo vidět.
 • 3M Crystalline jsou ideální pro náročné zákazníky, kteří potřebují homologované folie na přední boční okna. Potěší také všechny, kteří hledají ochranu proti slunci a zároveň nechtějí mít zhoršený výhled z vozu.

Tipy pro vásKategorie: , ,


2 komentářů pro “Autofólie 3M FX, CS a Crystalline – rozdíly a porovnání”

 1. Libor Cieslar

  Dobrý den. Sháním folii, kterou by bylo možno nalepit na čelní okno veterána. Protože je z kaleného skla a v případě rozbití hrozí ublížení na zdraví. Rozměr cca 1500×500. Bezpečnostní folii se mi nepodařilo aplikovat z důvodu tuhosti folie, okno je oblého tvaru. Děkuji za radu. Libor Cieslar.

  Odpovědět

Zanechat komentář