Kategorie odolnosti bezpečnostních fólií podle ČSN EN 356

Kvalitní bezpečnostní folie poznáte podle nezávisle ověřené odolnosti. Na prvním místě by vás totiž mělo zajímat, jak vysokou ochranu poskytují v reálných situacích. Folie pro zabezpečení oken proto obvykle mají atesty podle normy ČSN EN 356. V dnešním článku vám ukážeme, jakým způsobem se testují a kterou třídu odolnosti vybrat pro vaše okna.

Díky vysoké pevnosti bezpečnostních fólií zůstává sklo uchycené v rámu i po rozbití okna

Proč je atestace důležitá?

Asi každý zájemce o bezpečnostní fólie chce mít jistotu, že skutečně zajistí slibovanou odolnost a ochranu. Proto se vyplatí vybrat fólie s atestem v požadované kategorii odolnosti podle normy ČSN EN 356. Tyto zkoušky se provádí přesně daným způsobem ve zkušebních laboratořích. Díky tomu máte od nezávislé instituce potvrzené, že folie ochrání vaše bezpečí i majetek přesně tak, jak očekáváte.

  • Mechanická odolnost bezpečnostního zasklení a fólií se testuje podle normy ČSN EN 356 pádem zkušebního tělesa nebo údery zkušební sekerou.
  • Tato norma obsahuje přesný postup a podmínky atestace. Zároveň rozděluje bezpečnostní zasklení do 8 kategorií podle odolnosti.

Podle normy ČSN EN 356 se testují bezpečnostní skla i folie. Protože folie nelze testovat samostatně, zkoušky se účastní po nalepení na čiré sklo typu float o síle 3 mm (nejčastější typ skla v oknech budov). Díky tomu lze ověřit, zda bude okno s fólií poskytovat dostatečnou ochranu proti násilnému vniknutí, lupičům a vandalům.

Kategorie odolnosti podle ČSN EN 356

Kategorie odolnostiZkouška
P1A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 1,5 m
P2A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 3 m
P3A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 6 m
P4A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 9 m
P5A3 × tři pády zkušebního tělesa z výšky 9 m
P6B30–50 úderů zkušební sekerou
P7B51–70 úderů zkušební sekerou
P8Bnad 70 úderů zkušební sekerou

Čím vyšší je třída odolnosti, tím lepší ochranu bezpečnostní zasklení nabízí. Okenní fólie se vyrábí pouze v kategoriích P1A a P2A. Vyšší třídy lze dosáhnout kombinací několika vrstev skla a folií o celkové tloušťce až 5 cm.

Instalace transparentní bezpečnostní fólie

Využití skel a fólií podle kategorie odolnosti

P1A, P2A – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých nejsou značné materiální hodnoty a které mají stálou bezpečnostní ochranu (výlohy obchodů, kanceláře, restaurace, výrobní prostory, úřady a rodinné domy)

P3A, P4A – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých jsou značné materiální hodnoty a které mají stálou bezpečnostní ochranu (banky, klenotnictví, prodejny zbraní, muzea, obrazárny)

P5A, P6B – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých nejsou značné materiální hodnoty a které nemají stálou bezpečnostní ochranu

P6B, P7B – doporučená kategorie odolnosti pro archivy a depozitáře muzeí, které mají stálou bezpečnostní ochranu

P7B, P8B – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých jsou značné materiální hodnoty a které nemají stálou bezpečnostní ochranu (klenotnictví, prodejny zbraní, archivy a depozitáře muzeí, vnitřní prostory bank)

Jak se testuje odolnost skel a folií?

Pádová zkouška (kategorie P1A až P5A)

Pádová zkouška probíhá ve zkušebním zařízení (pádová věž), ve kterém je umístěný testovací vzorek – skleněná tabule s fólií o velikosti 110 × 90 cm. Jako zkušební těleso se používá ocelová koule o hmotnosti 4,11 kg a průměru 10 cm.

  • Zkouška se provádí celkem třikrát a pokaždé na novém testovacím vzorku. U každého skla nechá zkušební technik těleso spadnout volným pádem na tři různá místa. Tato místa představují vrcholy trojúhelníka, který má velikost stran 13 cm a střed ve středu skla.
  • Konkrétní výška, ze které zkušební těleso padá, a počet pádů závisí na testované třídě odolnosti.

Pokud ani u jednoho ze tří zkušebních vzorků nedojde k proražení skla (propadnutí ocelové koule během 5 sekund od dopadu), byla zkouška úspěšná a bezpečnostní fólie získá atest v kategorii P1A, P2A, P3A, P4A nebo P5A.

Zkouška sekerou (kategorie P6B až P8B)

Zkouška sekerou se rovněž provádí na vzorku skla a fólie o velikosti 110 × 90 cm, který je zasazený do upínacího rámu. Na rozdíl od pádové zkoušky je však sklo tentokrát umístěné svisle.

  • Jako první se provádí narušení skla podél čtvercové plochy o straně 40 cm minimálně 12 údery kladiva (tupým koncem sekery). Požadovaná hmotnost kladiva jsou 2 kg a velikost úderné plochy musí být 40 × 40 mm.
  • Následně se ostrým koncem sekery provádí zkušební údery do testovací oblasti v počtu podle zvolené třídy odolnosti. Všechny údery jsou vedené stejnou silou. Každých 10 úderů se navíc brousí ostří sekery.

Vyhodnocení testu je opět jednoduché – pokud v testované oblasti po daném počtu úderů nevznikne čtvercový otvor, zkouška byla úspěšná. Výsledkem takového atestu je udělení kategorie odolnosti P6B, P7B nebo P8B.

Bezpečnostní fólie s atestem

Pro ochranu rodinných domů, bytů, obchodů a kanceláří se nejčastěji používají folie s odolností P2A. U našich zákazníků obvykle instalujeme polepy 3M SH14 o síle 380 mikronů, které patří mezi nejsilnější a nejbezpečnější na trhu. Poskytují tak zabezpečení na úrovni P2A, které je srovnatelné s ochranou pomocí mříží.

Tipy pro vás

  • Většina českých pojišťoven doporučuje nebo přímo vyžaduje zabezpečení prosklených ploch (oken, výloh) proti násilnému vniknutí (nejčastěji ve třídě odolnosti P2A). Více informací najdete ve článku Bezpečnostní fólie a pojišťovny.
  • Bezpečnostní folie se používají nejen na okna budov, ale také na autoskla.
  • Orientační ceník fólií pro zabezpečení oken najdete zde.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyberte kategorii