Kvalitní bezpečnostní folie poznáte podle nezávisle ověřené odolnosti. Na prvním místě by vás totiž mělo zajímat, jak vysokou ochranu poskytují v reálných situacích. Folie pro zabezpečení oken proto obvykle mají atesty podle normy ČSN EN 356. V dnešním článku vám ukážeme, jakým způsobem se testují a kterou třídu odolnosti vybrat pro vaše okna.

Rozbité sklo

K rozbití okna s obyčejným sklem zlodějům stačí kámen a několik málo vteřin

Proč je atestace důležitá?

Asi každý zájemce o bezpečnostní fólie chce mít jistotu, že skutečně zajistí slibovanou odolnost a ochranu. Proto se vyplatí vybrat fólie s atestem v požadované kategorii odolnosti podle normy ČSN EN 356. Tyto zkoušky se provádí přesně daným způsobem ve zkušebních laboratořích. Díky tomu máte od nezávislé instituce potvrzené, že folie ochrání vaše bezpečí i majetek přesně tak, jak očekáváte.

 • Mechanická odolnost bezpečnostního zasklení a fólií se testuje podle normy ČSN EN 356 pádem zkušebního tělesa nebo údery zkušební sekerou.
 • Tato norma obsahuje přesný postup a podmínky atestace. Zároveň rozděluje bezpečnostní zasklení do 8 kategorií podle odolnosti.

Podle normy ČSN EN 356 se testují bezpečnostní skla i folie. Protože folie nelze testovat samostatně, zkoušky se účastní po nalepení na čiré sklo typu float o síle 3 mm (nejčastější typ skla v oknech budov). Díky tomu lze ověřit, zda bude okno s fólií poskytovat dostatečnou ochranu proti násilnému vniknutí, lupičům a vandalům.

Rozbité okno

Díky vysoké pevnosti bezpečnostních fólií zůstává sklo uchycené v rámu i po rozbití okna

Kategorie odolnosti podle ČSN EN 356

Kategorie odolnostiZkouška
P1A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 1,5 m
P2A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 3 m
P3A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 6 m
P4A3 × pád zkušebního tělesa z výšky 9 m
P5A3 × tři pády zkušebního tělesa z výšky 9 m
P6B30–50 úderů zkušební sekerou
P7B51–70 úderů zkušební sekerou
P8Bnad 70 úderů zkušební sekerou

Čím vyšší je třída odolnosti, tím lepší ochranu bezpečnostní zasklení nabízí. Okenní fólie se vyrábí pouze v kategoriích P1A a P2A. Vyšší třídy lze dosáhnout kombinací několika vrstev skla a folií o celkové tloušťce až 5 cm.

Aplikace bezpečnostní folie SH14

Instalace transparentní bezpečnostní fólie

Využití skel a fólií podle kategorie odolnosti

P1A, P2A – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých nejsou značné materiální hodnoty a které mají stálou bezpečnostní ochranu (výlohy obchodů, kanceláře, restaurace, výrobní prostory, úřady a rodinné domy)

P3A, P4A – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých jsou značné materiální hodnoty a které mají stálou bezpečnostní ochranu (banky, klenotnictví, prodejny zbraní, muzea, obrazárny)

P5A, P6B – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých nejsou značné materiální hodnoty a které nemají stálou bezpečnostní ochranu

P6B, P7B – doporučená kategorie odolnosti pro archivy a depozitáře muzeí, které mají stálou bezpečnostní ochranu

P7B, P8B – doporučená kategorie odolnosti pro objekty, ve kterých jsou značné materiální hodnoty a které nemají stálou bezpečnostní ochranu (klenotnictví, prodejny zbraní, archivy a depozitáře muzeí, vnitřní prostory bank)

Aplikace bezpečnostní folie SH14

Instalace transparentní bezpečnostní fólie

Jak se testuje odolnost skel a folií?

Pádová zkouška (kategorie P1A až P5A)

Pádová zkouška probíhá ve zkušebním zařízení (pádová věž), ve kterém je umístěný testovací vzorek – skleněná tabule s fólií o velikosti 110 × 90 cm. Jako zkušební těleso se používá ocelová koule o hmotnosti 4,11 kg a průměru 10 cm.

 • Zkouška se provádí celkem třikrát a pokaždé na novém testovacím vzorku. U každého skla nechá zkušební technik těleso spadnout volným pádem na tři různá místa. Tato místa představují vrcholy trojúhelníka, který má velikost stran 13 cm a střed ve středu skla.
 • Konkrétní výška, ze které zkušební těleso padá, a počet pádů závisí na testované třídě odolnosti.

Pokud ani u jednoho ze tří zkušebních vzorků nedojde k proražení skla (propadnutí ocelové koule během 5 sekund od dopadu), byla zkouška úspěšná a bezpečnostní fólie získá atest v kategorii P1A, P2A, P3A, P4A nebo P5A.

Záznam z neoficiálního testování odolnosti autoskla s bezpečnostní fólií

Zkouška sekerou (kategorie P6B až P8B)

Zkouška sekerou se rovněž provádí na vzorku skla a fólie o velikosti 110 × 90 cm, který je zasazený do upínacího rámu. Na rozdíl od pádové zkoušky je však sklo tentokrát umístěné svisle.

 • Jako první se provádí narušení skla podél čtvercové plochy o straně 40 cm minimálně 12 údery kladiva (tupým koncem sekery). Požadovaná hmotnost kladiva jsou 2 kg a velikost úderné plochy musí být 40 × 40 mm.
 • Následně se ostrým koncem sekery provádí zkušební údery do testovací oblasti v počtu podle zvolené třídy odolnosti. Všechny údery jsou vedené stejnou silou. Každých 10 úderů se navíc brousí ostří sekery.

Vyhodnocení testu je opět jednoduché – pokud v testované oblasti po daném počtu úderů nevznikne čtvercový otvor, zkouška byla úspěšná. Výsledkem takového atestu je udělení kategorie odolnosti P6B, P7B nebo P8B.

Hlavní výhody bezpečnostních fólií

Hlavní výhody bezpečnostních fólií

Bezpečnostní fólie s atestem

Pro ochranu rodinných domů, bytů, obchodů a kanceláří se nejčastěji používají folie s odolností P2A. U našich zákazníků obvykle instalujeme polepy 3M SH14 o síle 380 mikronů, které patří mezi nejsilnější a nejbezpečnější na trhu. Poskytují tak zabezpečení na úrovni P2A, které je srovnatelné s ochranou pomocí mříží.

Demonstrace odolnosti prosklených dveří s fólií 3M SH140

Tipy pro vás

 • Většina českých pojišťoven doporučuje nebo přímo vyžaduje zabezpečení prosklených ploch (oken, výloh) proti násilnému vniknutí (nejčastěji ve třídě odolnosti P2A). Více informací najdete ve článku Bezpečnostní fólie a pojišťovny.
 • Bezpečnostní folie se používají nejen na okna budov, ale také na autoskla.
 • Orientační ceník fólií pro zabezpečení oken najdete zde.


Kategorie: ,


4 komentářů pro “Kategorie odolnosti bezpečnostních fólií podle ČSN EN 356”

 1. Miroslav Berky

  Prosím o popis a funkčnost folie: jedná se o folii kdy kolmjdoucí do auta nevidí,ale cestující ano.
  Jedná se o 9 místního Forda,cca 3,6 m2,cena,doba zhotovení,kam se folie lepí-dovnitř,nebo ven,atd.
  Děkuji za vaši odpověď,POZA Berky M.723307254

  Odpovědět
  • Pavel Kudláček

   Dobrý den, na váš dotaz jsme již odpovídali prostřednictvím vašeho mailu dne 14.3.2018.

   V případě jakýchkoli dalších dotazů nás prosím kontaktujte.

   Děkuji a jsem s pozdravem.

   Ing.Pavel Kudláček
   https://www.glassgarant.cz
   tel/fax:296 554 676
   mobil:602 343 331

   Odpovědět
 2. Jaro

  Dobrý den,

  je nějaký mix bezpečtnostní a termofolie?
  Děkuji

  Oravec

  Odpovědět

Zanechat komentář