Bezpečnostní fólie chrání každý den před rozbitím tisíce skleněných ploch. Výrazně tak snižují riziko vykradení u budov i automobilů. Řada českých pojišťoven proto instalaci bezpečnostních fólií doporučuje nebo přímo vyžaduje. Pokud si navíc vyberete ty správné fólie, můžete získat zajímavou slevu z ceny pojistného.

Neviditelné fólie, které chrání váš majetek

Za objevení bezpečnostní folie na plochá skla bytů, kanceláří i obchodů vděčíme kosmickému programu NASA. K ochraně majetku se využívají přibližně 40 let. Fólie jsou většinou čiré a naprosto průhledné.

 • Bezpečnostních fólií na oknech si většinou ani nevšimnete. O to více jsou důležité pro zabezpečení skel proti průrazu. Pokud totiž sklo není speciálně tvrzené, stačí k jeho rozbití kámen a vchod do objektu nebo vozidla je otevřený.
 • Bezpečnostní folie nezabrání rozbití okna. Popraskané sklo po útoku však zůstane na svém místě. K průrazu okna s bezpečnostní folií je nutné vynaložit značné úsilí a velké množství času.

Test odolnosti autoskla s bezpečnostní fólií

Bezpečnostní fólie z pohledu pojišťoven

Výhody bezpečnostních fólií jsou dobře známé i pojišťovnám. Pro jejich aplikaci a uznání však mají jasná pravidla.

 • Bezpečnostní folie musí být homologovány tzv. pádovou zkouškou u akreditované zkušebny
 • Fólii musí instalovat odborná firma, která k aplikaci vydá příslušné homologační osvědčení

Neodborně aplikované fólie a fólie bez atestace pojišťovny neuznávají. Proto se rozhodně vyplatí objednat zkušenou firmu, která vám vystaví potřebnou dokumentaci. Pouze v takovém případě pojišťovna zohlední bezpečnostní fólie na oknech a případně vás odmění slevou (bonifikací) z ceny pojištění.

vyhody-bezpecnostnich-folii-na-sklo

Hlavní výhody bezpečnostních fólií

Jaké fólie si vybrat?

Pro výběr správné fólie je důležité vědět, jaký stupeň zabezpečení pojišťovny doporučují nebo vyžadují. Rozlišují se čtyři stupně: P1A, P2A, P4A a neprůstřelnost.

 • P1A je základní typ zabezpečení. Pojišťovny jej vyžadují u skleněných ploch, kde hrozí nebezpečí pořezání nebo proražení tělem člověka.
 • P2A je stupeň zabezpečení, který se řadí na úroveň mříží. Pojišťovny jej vyžadují na zabezpečení skleněných ploch (oken, výloh apod.) proti násilnému vniknutí.
 • P4A je nejvyšší stupeň zabezpečení. Používá se například na muzejní exponáty a přepážky peněžních ústavů.
 • Neprůstřelnost fólií je velmi relativní a závisí na typu zbraně. Pro neprůstřelnost je navíc nutné vrstvit skla s fóliemi na sebe např. až do síly 5 cm.

Pokud tedy bezpečnostní fólie na oknech budou mít například atest P2A dle evropské normy EN 356 E, pojišťovna váš objekt pojistí, jako by byl opatřený mřížemi.

Záznam z pádové zkoušky, která prověřuje odolnost bezpečnostních fólií pro autoskla

Získejte slevu z ceny pojistného

Některé pojišťovny motivují klienty k instalaci bezpečnostních fólií slevami z ceny pojištění. Přesná výše bonifikace závisí na konkrétní pojišťovně. Obvykle platí, že čím kvalitnější zabezpečení, tím vyšší slevu na pojistném získáte.

Pokud chcete zjistit přesnou výši slevy pro vaši pojistnou smlouvu, zavolejte na zákaznickou linku pojišťovny a zeptejte se.

Další výhody bezpečnostních fólií

 • Díky tepelně-izolačním schopnostem snižují tepelné ztráty přes prosklené plochy o 5–8 %
 • Chrání proti UV záření, mají stabilní lepicí vrstvu, neodtrhávají se a nežloutnou
 • Speciální úprava povrchu zvyšuje odolnost proti poškrábání
 • Propouští 90–98 % světla

Běžná životnost bezpečnostních folií navíc přesahuje 10 let. Výjimkou ale nejsou ani aplikace, které spolehlivě chrání okna více než 20 let.

Tipy pro vás

 • Orientační ceny bezpečnostních fólií na autoskla a okna budov najdete v ceníku.


Kategorie:


Zanechat komentář