Existují dva způsoby, jak bojovat proti zachycování nečistot na spodní části lodi – antifouling nátěr a fólie. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Pokud právě přemýšlíte, jak si usnadnit každoroční čištění lodi po sezóně, nenechte si ujít jejich srovnání.

3D folie na loď-modrý pruh

Co je to antifoulingový nátěr?

Antifouling je nátěr trupu lodi nebo člunu, který svým chemickým složením opravdu zabraňuje vrstvení nečistot a řas. Tento speciální povlak zpomaluje růst organismů, které mohou mít vliv na výkon i životnost plavidla. Obvykle má odlišnou barevnou strukturu než trup lodi a vykazuje značnou přilnavost k podkladu.

Co jsou to fólie na lodě?

Folie se vyrábí z PVC a PUR materiálů, které mají téměř neomezenou životnost (PVC se rozkládá 2 000 let). Řasy ani nečistoty neodpuzují, ale díky dokonale hladkému povrchu brání jejich pevnému uchycení. Trup lodi tak očistíte přímo na vodě pouhým setřením. U motorových člunů navíc dochází při rychlé plavbě k jejich samočištění.

Porovnání antifoulingu a fólií

Životnost

Životnost antifoulingu závisí na použitém nátěru a způsobu aplikace. Výrobci obvykle udávají dobu opakování nátěru mezi 1–3 roky.

Pokud se na lepení použije kvalitní lepidlo a fólie aplikuje odborná firma na zcela očištěný laminát, je odolnost polepu zaručena. Podle našich zkušeností fólie drží na podkladu 5–7 let. Známe ale i aplikace v perfektním stavu po více než 12 letech.

Aplikace 3D dřevěné folie 3M DiNoc

Údržba a čištění

U neošetřeného laminátu vám odstranění nečistot zabere několik hodin. Fólie náročnost každoroční údržby výrazně snižují. Čištění po sezoně je otázkou pouze tlakové vody a otření zbytků mastnějších nečistot pomocí mýdlové vody.

I přes odolnost proti infračervenému a UV záření doporučujeme fólie jednou ročně nakonzervovat tekutým voskem na autolaky. Celý tento proces čištění a konzervace vám zabere jen řádově desítky minut.

Čištění lodi s folií na konci sezóny

Obnovitelnost

Před opakovaným nátěrem je nutné podklad důkladně očistit od usazenin. Pokud je zachycených řas a nečistot větší množství, bývá čištění poměrně náročné a zdlouhavé. Navíc je nutné postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození laminátu.

Před výměnou fólií stačí odstranit původní polep. Tuto práci snadno zvládne i člověk, který nemá s fóliemi žádné zkušenosti. Po jejich stržení zůstane na lodi nepoškozený a zachovalý laminát připravený na aplikaci nového polepu. Díky tomu můžete mít třeba každý rok loď v jiném designu.

Odlepování folie z lodi

Vzhled

Antifoulingové nátěry se prodávají v několika základních barevných odstínech. Pokud patříte mezi nenáročné zákazníky, z dostupné nabídky si pravděpodobně vyberete.

Fólie na lodě se vyrábí v mnoha různých odstínech a motivech. Navíc lze na polep natisknout libovolný design či reklamu. Ochranu potisku zajistí transparentní PVC nebo PUR folie o síle 150–300 mikronů.

Řezaná grafika a ochranná folie na bok lodi

Odolnost

Na rozdíl od antifoulingu chrání fólie trup lodi před poškozením při závodech, plavbě nebo kotvení. Ochranná folie je proto vhodná na všechna místa, kde je loď náchylná k poškození (bok, kýl a příď). Opravy laminátu jsou totiž nákladné, a tak se vyplatí člunu nebo plachetnici poskytnout dodatečnou ochranu.

Čištění lodi s fólií tlakovou vodou

Cena

Náklady na antifoulingový nátěr jsou přibližně 200–400 Kč/m2. Ceny fólií od prověřených výrobců (3M, ORACAL, AVERY) bývají s ohledem na výrobní náklady vyšší.

Ceny folií na loď

  • Pastelové lesklé barvy: 750 Kč/m2 (cca 80 odstínů)
  • Metalické lesklé barvy: 850 Kč/m2 (cca 50 odstínů)
  • Perleťové lesklé barvy: 1 200 Kč/m2 (cca 15 odstínů)
  • Ochranné transparentní folie: 800 – 1 200 Kč/m2
  • Dřevěné vzory: 1 500 Kč/m2 (cca 30 vzorů)

Fólie na loď - výsledný polep

Závěrečné zhodnocení

V porovnání s antifoulingem je cena fólií na první pohled vyšší. Nabízí ale mnohem delší životnost, a tak na jejich pořízení můžete ve výsledku ušetřit. Zásadním argumentem pro fólie je také široká nabídka odstínů, ochrana lodi před poškozením nebo snadná demontáž do původního podkladu.

Tipy pro vás

  • Fólie nelze lepit na trup lodi ošetřený antifoulingem. Naopak to však neplatí – fólie se dají snadno strhnout a vyměnit.
  • Na stránce 3D folie na lodě najdete naše reference a video ukázky z aplikace i čištění fólií.

 



Kategorie:


4 komentářů pro “Antifouling nebo fólie na lodě – co je lepší?”

  1. Jaroslav Svoboda

    Dobrý den,Potřeboval bych na natření malého laminátového člunu(dna)jezdím s ním na moře 3 měsíce,autifoulingový nátěr 1 kg ale chci pouze černou barvu.Je to možné? Díky Svoboda

    Odpovědět
  2. Soudek jan

    Dobrý den ,
    Pracujete v Chorvatsku
    Lod je 12m dlouhá a 4,2 široká
    Diky Jan soudek

    Odpovědět

Zanechat komentář